Logo: Szprotawa
Logo: BIP Logo: Facebook

Dożynki Gminne 2016

Dożynki Gminne 2016

Dożynkowy chleb podzielony


Mnóstwo smakołyków, przetworów, domowych ciast, pierogów, miodów i najważniejsze swojski chleb. Na tegorocznych dożynkach sołectwa i inni wystawcy przygotowali bardzo atrakcyjne stoiska. Aż 15 przepięknych wieńców dożynkowych stanęło w pełnym słońcu, przy samej scenie na Szprotawskich Błoniach.
Z roku na rok sołectwa aranżują coraz ładniejsze stoiska. Każde z nich przygotowuje również mnóstwo smakołyków, na które mieszkańcy miasta czekają przez cały rok. W tym roku Sołectwa oraz Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały 15 przepięknych wieńców dożynkowych. Na błoniach stanął również sprzęt rolniczy i zwierzęta w zagrodzie.
Tradycyjne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po której uczestnicy w korowodzie przeszli na teren Błoni Szprotawskich.  
Następnym punktem programu był Obrzęd Chleba przygotowany przez artystów ze Szprotawskiego Domu Kultury. Starostowie dożynek Iwona Turek i Grzegorz Pazoła w kulminacyjnym  momencie obrzędu przekazali Burmistrzowi Szprotawy bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Burmistrz Józef Rubacha podzielił chleb pomiędzy mieszkańców gminy.
W części artystycznej było dużo tańca i śpiewów w wykonaniu solistów Szprotawskiego Domu Kultury oraz zespołów ludowych z całej naszej gminy.
Wieczorem na szprotawskiej scenie wystąpił Mariusz Wawrzyńczyk z zespołem oraz Cała Góra Barwinków.
 
 
 

Dziękujemy za wsparcie

Dożynki Gminne to ukoronowanie całorocznego trudu rolników, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom sołectw, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkim mieszkańcom naszej gminy za udzielone wsparcie przy organizacji tegorocznych dożynek. Dziękujemy za przygotowanie atrakcyjnych stoisk i wykonanie przepięknych wieńców dożynkowych. Podziękowania kierujemy również wszystkim instytucjom, organizacjom i przedsiębiorcom.
Cieszymy się, że możemy liczyć na Państwa życzliwość i gotowość do podejmowania wspólnych, promocyjnych przedsięwzięć.
Udzielone zostało wsparcie przez:    
 •     Zakłady Usługowe Zachód Sp. z o.o.,   
 •     Pałac Wiechlice, Zbigniew Czmuda,   
 •     MS & PICO Rusztowania Sp. z o.o., Andrzej Piłka,   
 •     PW Farmer Marcin Furgal,   
 •     PSS Społem,   
 •     Hydro-ECO Lewkowicz Mariusz,   
 •     Sklep FIORINA Wszystko dla domu, ul. Świerczewskiego 6, Szprotawa   
 •     PHU BIOTEL Sp z o.o.,   
 •     Przychodnia Weterynaryjna ANAKONDA, przy ul. Konopnickiej 20 w Szprotawie   
 •     Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.
 

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Wieniec przygotowany przez mieszkańców z sołectwa Dzikowice wybrany został najładniejszym wieńcem dożynkowym w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. 
 
Do konkursu zgłoszono 15 wieńców, które zostały przygotowane przez  sołectwa z Borowiny, Bobrowic, Cieciszowa, Długiego, Dziećmiarowic, Dzikowic, Henrykowa, Kartowic, Leszna Dolnego, Nowej Koperni, Pasterzowic, Siecieborzyc, Wiechlic oraz Witkowa, a także przez działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „OAZA” w Szprotawie.
 
Jak co roku wieńce zachwyciły pomysłowością i starannością wykonania. Prace punktowane za pomysł, pracochłonność oraz wygląd estetyczny, oceniała 4 osobowa komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego i SzDK. I miejsce w konkursie zajął wieniec z sołectwa Dzikowice, II miejsce wieniec z sołectwa Siecieborzyce oraz III miejsce wieniec z sołectwa Wiechlice.
 
Pozostałe uczestniczące wieńce otrzymały wyróżnienia.

Fotogaleria z dożynek. Warto zobaczyć

310Galeria zdjęć: Fotogaleria z dożynek

Poznajmy starościnę i starostę Dożynek Gminnych 2016

Podczas tegorocznego święta plonów, ważną rolę starościny i starosty pełnili Iwona Turek i Grzegorz Pazoła.  Zgodnie z tradycją, w kulminacyjnym momencie ceremoniału dożynkowego, przekali bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów włodarzom naszej gminy.
 
Starościna dożynek - Pani Iwona Turek – od 2009 r. prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Siecieborzyce o powierzchni 11 ha użytków rolnych . Jednocześnie pomaga rodzicom w prowadzeniu ich gospodarstwa. Pani Iwona czynnie działa w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, które współtworzy życie społeczno-kulturalne tej miejscowości. 
 
Starosta dożynek - Pan Grzegorz Pazoła - od 1998 r. prowadzi w miejscowości Szprotawa gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 30 ha użytków rolnych. W strukturze zasiewów dominują rzepak i zboża ozime. Jednocześnie posiadany park maszynowy pozwala na sprawne zarządzanie posiadanym gospodarstwem rolnym. Pan Grzegorz cieszy się dużym autorytetem w swoim środowisku. 

Gwiazda wieczoru na dożynkach

Cała Góra Barwinków wystąpił podczas Dożynek Gminnych na szprotawskiej scenie jako gwiazda wieczoru.
Zespół w skrócie nazywany CGB, działa w obecnym składzie od 2002 roku, choć korzenie grupy sięgają roku 1997. Należy do wykonawców polskiej sceny ska/reggae. Znakiem rozpoznawczym CGB jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta. Jesteśmy pewni, że na dożynkach zagrają dobrą muzykę na żywo.
 
 
Grupa ma na koncie cztery płyty długogrające. Ostatnia z nich ‐ Beat 2 Meet U ‐ ukazała się w 2013 roku. W 2008 roku ukazał się winylowy singiel z piosenką „Ta ostatnia niedziela”.
W 2004 roku zespół został zaproszony przez Jurka Owsiaka do studia telewizyjnej Dwójki, gdzie wystąpił podczas XII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała Góra Barwinków zaprezentowała się również w programach "Kuba Wojewódzki", „Poplista”, „Kawa czy Herbata”, „Regiony kultury” czy też w programie „Taper”, w którym zespół podkładał muzykę pod niemy film Charliego Chaplina „Charlie ucieka”.
W 2014 roku Cała Góra Barwinków wzięła udział w 4 edycji programu X Factor w TVN, odpadając na zaledwie dwa odcinki przed finałem.
CGB dwukrotnie wystąpili na Przystanku Woodstock – w 2003 i 2013 roku oraz na Heineken Opener Festiwal 2007 w Gdyni.
 
Debiutancka płyta CGB zdobyła uznanie wśród publiczności i krytyków. Zebrała dobre recenzje w prasie muzycznej (Teraz Rock, Free Colours, Reggaebeat) oraz Gazecie Wyborczej, a także na portalach internetowych. Jeszcze lepiej wiodło się kolejnej produkcji zespołu pt. „24 godziny”. Spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem było czwarte miejscu w plebiscycie pisma Free Colours na najlepszą płytę roku. Tytułowa piosenka wylądowała na trzecim miejscu tego zestawienia w kategorii „Piosenka roku”. Dotarła też do pierwszego miejsca listy przebojów Radia Bis. Drugi singiel z tej płyty - „Tracę czas” - gościł bardzo często na antenie radiowej Trojki.      
 
Skład zespołu:
 • Kuba "Kubaka" Kaczmarek – gitara basowa, śpiew
 • Artur "Wołek" Wilk – gitara
 • Kuba Syguda – perkusja
 • Maciek "Maciejko" Kulej – klawisze
 • Paweł Tyrała – saksofon altowy, flet
 • Tomek "Młody" Kaczmarek – gitara, śpiew
 • Daniel "Bobo" Michoń – trąbka
 • Karol Ryś – puzon
 • Bartosz Klich – realizator zespołu
Dorobek muzyczny:
 • Demo (2003)
 • Cała Góra Barwinków (2004, Zima Records)
 • 24 godziny (2007, Lou & Rocked Boys)
 • Kocham kłopoty (2010, Lou & Rocked Boys)
 • Beat 2 Meet U (2013, ZKW Artakcja)

Koncert Mariusza Wawrzyńczyka

Poznajmy bliżej gwiazdy tegorocznych Dożynek Gminnych.
 
 
Mariusz Wawrzyńczyk to zwycięzca  52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie „Debiuty”. Szerszej publiczności dał się poznać w programie „Szansa na sukces" (TVP2) oraz „Bitwa na głosy" (TVP2) w grupie Urszuli Dudziak.
Jego pierwszy singiel „Lepiej bez słowa" skomponowali i wyprodukowali Adam Abramek i Paweł Sot (komponują dla Bajmu, Andrzeja Piasecznego, czy Kasi Kowalskiej), ponadto wokalista zaprezentował utwór w "Pytaniu na śniadanie".
Jego drugi singiel pt. „Jedyny raz" zdobył trzecie miejsce w plebiscycie „Przebojem na antenę" Polskiego Radia Zachód, a Mariusz wykonał go na żywo w programie "Dzień Dobry TVN".
Trzeci singiel pt. „Jeszcze wierzę" to efekt ponownej współpracy Mariusza z kompozytorem Przemkiem Pukiem (pisze dla Ewy Jach, Rafała Brzozowskiego, Kasi Wilk).  Teledysk do tej piosenki stworzył Michał Jagiełło, który współtworzył takie wideoklipy jak: „Flirt" Sylwii Grzeszczak, „My Słowianie" Donatana i Cleo, czy „Insomia" Honoraty „Honey" Skarbek. Piosenka „Jeszcze wierzę" została zaprezentowana w programie „Muzyczna strefa" (telewizja ITV) w programie „Teleexpress" (TVP1), czy „Na tapecie” (Superstacja).
Jego najnowszy singiel „Miłość jest wśród nas” to piosenka skomponowana przez Tomka Luberta, producenta i kompozytora (współpraca z Dodą, Virgin, Video, czy Volver). Zaśpiewał w duecie z Krzysztofem Jaryczewskim i Anią Rusowicz. 
 
 
Linki – prezentacja artysty: 
Festiwal w Opolu 2015- „Nie widze Ciebie w swych marzeniach” - https://www.youtube.com/watch?v=1KL3s5DIgCU 
"Bitwa na Głosy" Solowe Występy grupa Urszuli Dudziak https://www.youtube.com/watch?v=kRtWHwWlTPM

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

 • Baner: Magdalenki
 • Baner: baner odnawiaMY Szprotawę
 • Baner: baner Pod Dębami
 • Baner: Baner Gospodarka śmieciowa