Logo: Szprotawa

Aktualności

Rajd pokojowy

W godzinach popołudniowych, w środę, 12  czerwca br., na zaproszenie burmistrza Mirosława Gąsika do Szprotawy przyjechała 46-osobowa grupa  młodych rowerzystów z niemieckiego miasta Münster. Młodzież  w ramach projektu „Trasa pokoju 2019”, od kilku dni przemierza Polskę na rowerach. Zaczęli w Oświęcimiu, meta za kilka dni w Berlinie, koło pomnika upamiętniającego Holocaust.
Idea rajdu powstała w Münster, w mieście znanym jako „Miasto Pokoju”. Jej celem jest przypomnienie trudnego okresu II Wojny Światowej oraz uwrażliwienie młodego pokolenia  na błędy historii.
Uczestnicy rajdu zostali ugoszczeni w Szkole Podstawowej Nr 1 w Szprotawie. Pomimo zmęczenia gości, wieczorem zorganizowano wspólne polsko-niemieckie ognisko. Były gry i zabawy, a belgijka w wykonaniu mieszanych, polsko- niemieckich par zrobiła furorę.
Rankiem następnego dnia rowerzyści przyjechali do szprotawskiego ratusza, na spotkanie z burmistrzem. Rozmawiano o rajdzie, jego przyczynach oraz pozytywnych skutkach. Burmistrz Gąsik podkreślił kilkakrotnie, że idea pokojowego współdziałania Polski i Niemiec jest bardzo ważna,  a współpraca miast i ich mieszkańców służy właśnie budowaniu dobrych relacji i więzi transgranicznych. Zaprosił też, by rowerzyści odwiedzili jeszcze kiedyś nasze miasto.
Szczegółami zorganizowania pobytu uczestników rajdu w Szprotawie zajęli się pracownicy Referatu Promocji Przedsiębiorczości i Turystyki UM w Szprotawie, we współpracy ze SP nr 1 w Szprotawie.
Burmistrz dziękuje szczególnie serdecznie za zaangażowanie w organizację dyrektorkom: Jadwidze Zarzecznej-Rosół i Monice Rogalińskiej, nauczycielkom języka niemieckiego: Dianie Kaniewskiej-Szott, Joannie Archuticz, Justynie Jezierskej oraz paniom z Rady Rodziców: Monice Wójcik i Joannie Becla. Dziękuje również uczniom ze SP nr 1, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i pomogli w zorganizowaniu krótkiej zabawy dla swoich rówieśników z Münster.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

  • Baner: Magdalenki
  • Baner: baner jakość powietrza
  • Baner: baner Pod Dębami
  • Baner: Baner Gospodarka śmieciowa