Aktualności

Optymalizacja koncepcji i kosztów utrzymania zieleni miejskiej

Mieszkańcy zapewne zauważyli, że w bieżącym roku zrezygnowano z nasadzeń słynnej szałwii, której sam tylko zakup pochłaniał z budżetu gminy kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, a należy do tego doliczyć koszty transportu, wysadzenia, regularnego podlewania, plewienia, angażowania pracowników interwencyjnych. Przy dominujących w ostatnich latach falach letnich upałów, szałwia i wiele innych roślin i tak przegrywała przedwcześnie usychając i szpecąc klomby, co wiązało się z wydatkowaniem kolejnych środków na pielęgnację zieleni.
Podobnie rzecz się ma ze „obłędnym” wykaszaniem trawy na terenie całej gminy. Nie dość, że pochłania to spore sumy pieniędzy, to w sezonie wegetacyjnym wiąże znaczne siły ludzkie, często kosztem obsunięcia terminów realizacji ważniejszych zadań. Szprotawa jako pierwsza w regionie wprowadziła w bieżącym roku strefy wolne od wykaszania trawy oraz o ograniczeniu tej czynności w celach ekologicznych. Zgodnie z najnowszą wiedzą oraz europejskimi trendami w miastach zakładane są łąki zielno-kwietne, z czego płyną same korzyści: korzystają z nich pożyteczne pszczoły i inne owady, w trakcie suszy są rezerwuarem wilgoci wpływając na jakość i temperaturę powietrza, w niebagatelnym stopniu oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i skutków smogu. Dzikie kwiaty oraz zioła samodzielnie radzą sobie z suszą i generują estetyczny efekt wizualny. Samorządy oszczędzają pieniądze, mogąc zajmować się innymi zadaniami, a kosy nie hałasują i nie zanieczyszczają powietrza spalinami.
 
Regularne wykaszanie traw będzie miało miejsce tam, gdzie wymagając tego względy bezpieczeństwa, jak np. skrzyżowania ulic, jak też względy architektoniczno-estetyczne. Trudno bowiem oczekiwać, by traw nie wykaszano w ogóle.
 
Wszystkie te działania przyczyniają się do obniżenia kosztów utrzymania zieleni, poprawy ich wyglądu i dopasowania do architektury miasta, jak też polepszenia parametrów jakości powietrza.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Optymalizacja koncepcji i kosztów utrzymania zieleni miejskiej

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON