Kalendarium

24 kwietnia 1427: Książę Henryk potwierdza Szprotawie wszystkie przywileje

Aktualności

Obowiązkowa segregacja i wyższe stawki za śmieci

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na rady gmin obowiązek podjęcia uchwał ze zmianami w sposobie gospodarowania odpadami. Szprotawskie władze samorządowe przystąpiły już do prac nad projektem dokumentu.
Na radnych Rady Miejskiej w Szprotawie oraz Pełniącej Funkcję Burmistrza Ewie Gancarz wraz z podległymi jej służbami nałożony został obowiązek dostosowania obecnie obowiązującej uchwały do zmienionych przepisów prawnych. Samorząd ma na to 12 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji ustawy, tj. od 6 września 2019 r.
 
Jakie zmiany przyniosła znowelizowana ustawa?
  • Wyższe stawki za wywóz śmieci
Śmieci drożeją w całej Polsce. W wielu miastach czy gminach podwyżki sięgną 100, a nawet 200 czy 300 procent. Na wzrost tych stawek wpływa przede wszystkim wzrost cen przyjęcia odpadów w instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych. Duże znaczenie ma również wzrost cen usług firm wywożących śmieci, spowodowany wzrostem kosztów paliwa i cen energii elektrycznej, a także wzrostem pensji minimalnej dla ich pracowników czy obarczeniem ich dodatkowymi wymaganiami, takimi jak monitoring selekcji odpadów czy tworzenie odpowiednich rejestrów. Kolejny czynnik to wzrost opłat środowiskowych czyli wysokości opłaty za tonę składowanych odpadów.
Zgodnie z ustawą rada gminy ustala stawki opłat dla gospodarstw domowych w wysokości nie wyższej niż maksymalna stawka za osobę za miesiąc, tj. 33,86 zł.
  • Przedsiębiorcy skorzystają i zapłacą mniej
Ustawa nakłada na gminy obowiązek ustalenia stawki za odbiór posegregowanych śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych w wysokości nie większej niż 54,18 zł za pojemnik o pojemności 1.100 l (dla przykładu w gminie Szprotawa w chwili obecnej stawka ta wynosi 590 zł). Dodatkowo radni będą musieli podjąć decyzję, czy gmina będzie w dalszym ciągu odbierała od przedsiębiorców odpady, czy wyłączy nieruchomości niezamieszkałe z systemu i każdy właściciel będzie musiał samodzielnie zawrzeć umowę z firmą odbierającą śmieci.
  • Segregowanie śmieci obowiązkowe!
Segregowanie śmieci stało się koniecznością. Do tej pory mieszkańcy mieli do wyboru - segregować i płacić mniej albo nie segregować i płacić nieco więcej. Teraz wyboru nie ma, ponieważ Polska musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące recyclingu. Już nie będzie można zdecydować się na niesegregowanie śmieci. Każdy mieszkaniec gminy będzie miał obowiązek wyrzucić swoje odpady do kilku różnych pojemników: plastik i metal do żółtego, szkło do zielonego, papier do niebieskiego, odpady bio do brązowego. Pozostałe śmieci trafią do czarnych pojemników - odpadów zmieszanych. Segregowanie należy zacząć już w domu, żeby cały proces przebiegał sprawnie.
  • Bonus dla osób posiadających kompostowniki
Właściciele domków jednorodzinnych posiadający przydomowe kompostowniki i kompostujący w nich bioodpady skorzystają z ustawowego zwolnienia z części opłaty za odbiór odpadów. Zgodnie z wytycznymi co do sposobu wyliczenia tego zwolnienia, dla Gminy Szprotawa całkowita opłata za odbiór odpadów zostałaby pomniejszona o 3 zł
  • Kary za nieprzestrzeganie zasad?
W przypadku niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, firma odbierająca śmieci przyjmie je jako niesegregowane oraz powiadomi o tym fakcie burmistrza i właściciela nieruchomości. Opłata za nieposegregowane śmieci spadnie na zarządcę budynku: wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię, czy prywatnego właściciela. Zgodnie z zapisami ustawy, stawka za śmieci niesegregowane lub niepoprawnie posegregowane może być od dwóch do czerech razy wyższa niż za segregowane.
 
Opisane zmiany w znowelizowanej ustawie nakładają na szprotawski samorząd trudne zadanie określenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz sposób obciążania mieszkańców. Prace nad projektem uchwały trwają. Wkrótce ruszą kampanie informacyjno- edukacyjne jak prawidłowo segregować odpady komunale.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON