Gevelsberg

Miasto partnerskie Gevelsberg

 
GEVELSBERG - współpraca  z tym miastem rozpoczęła się w 1992 r. i polegała ona na wzajemnych odwiedzinach, najpierw przedstawicieli władz miasta, a z czasem przedstawicieli różnych grup zawodowych i młodzieży. Współpraca została przypieczętowana podpisaniem 17 maja 1996 roku porozumienia o współpracy, partnerstwie i wzajemnej przyjaźni.
Zarówno ze strony władz miasta Gevelsberg, jak i przedstawicieli różnych grup zawodowych, a także mieszkańców, Szprotawianie doświadczyli wielu dowodów przyjaźni i wymiernej pomocy, w formie darów dla szprotawskich szkół, szpitala, straży pożarnej, czy miasta. Władze Gevelsbergu wspierają Szprotawę w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł unijnych.
Obustronna współpraca rozwija się i jest kontynuowana między szkołami, władzami obu miast, artystami, a przede wszystkim pomiędzy mieszkańcami. W kontynuowaniu tej współpracy nie przeszkadza nawet blisko 800-kilometrowa odległość.
 
 
ZAPRASZAMY NA STRONĘ MIASTA GEVELSBERG http://www.gevelsberg.de/

Jubileusz 20-lecia

Jubileusz 20-lecia współpracy z miastem Gevelsberg, obchodzony był w Szprotawie, od 17 do 19 czerwca 2016. W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyło ponad 120 gości z Gevelsbergu i Sprembergu z Niemiec oraz przedstawiciele Butery we Włoszech. Reprezentowali oni różne instytucje i związki oraz różne dziedziny życia swoich miast, z którymi współpracują nasze jednostki.  Wspomnieć należy, iż wiele szprotawskich rodzin utrzymuje przyjacielskie kontakty już od samego początku współpracy, jeszcze z czasów, sprzed podpisania oficjalnej umowy o wzajemnym partnerstwie. Wydarzenie to było również okazją do nawiązania nowych kontaktów.
 
Dla upamiętnienia tego wydarzenia wykonane zostały albumy - fotorelacja 20 lat współpracy. Otrzymali je wszyscy szprotawianie, goszczący w swoich domach uczestników  jubileuszu, którzy przyjechali z Gevelsbergu. Albumy przekazano także do szkół i przedszkoli, które bardzo zaangażowały się w przygotowanie uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia albumu na naszej stronie. oraz filmu promocyjnego z Jubileuszu.     

25 lat minęło

W 2021 roku świętowaliśmy 25-lat współpracy z Gevelsbergiem. Uroczystości miały się odbyć tym razem w Niemczech. Jednak trwająca epidemia koronawirusa, zamknięcie granic i inne obostrzenia spowodowały zawieszenie przygotowań. W październiku 2022 burmistrz wraz z kilkuosobową delegacją radnych wyjechał spotkać się z przyjaciółmi z Gevelsbergu, by podsumować naszą wspólną historię i porozmawiać o przyszłości.

KONTAKT

STADT GEVELSBERG
Rathausplatz 1,  58285 Gevelsberg0049 2332 771-0, 0049 2332 771-230
E-MAIL
 
BURMISTRZ: CLAUS JACOBI
 
 
 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON