Spremberg

Współpraca ze Sprembergiem

 
 
SPREMBERG - miasto partnerskie Szprotawy, położone w Brandenburgii w Niemczech. Pierwsze, nieformalne, kontakty między obu miastami rozpoczęły się już w latach 70-tych XX w. Oficjalne porozumienie zostało podpisane 12 czerwca 1999 roku, jako wyraz odnowienia i umocnienie dotychczasowej współpracy. Rozwijająca się ciągle partnerstwo obejmuje m.in. szkoły, sportowców, emerytów i rencistów oraz zespoły śpiewacze.
 
 
WIĘCEJ INFORMACJI NA  www.spremberg.de 

JUBILEUSZ 25- LECIA WSPÓŁPRACY SZPROTAWY I SPREMBERGU

 
12 czerwca 2024 r., dokładnie w 25. rocznicę oficjalnego podpisania umowy partnerskiej, w Szprotawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza Mirosława Gąsika oraz burmistrz Christine Herntier. W przyjaznej atmosferze włodarze obu miast omówili pogram czerwcowych obchodów jubileuszu 25-lecia partnerstwa Szprotawy i Sprembergu.
 
29 czerwca 2024 roku obchodziliśmy uroczystości jubileuszowe 25 lat współpracy Szprotawy i Sprembergu. W tym transgranicznym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy obu miast. Ponadto, odwiedzili nas przedstawiciele miast Umań w Ukrainie oraz Butery we Włoszech.
 
Wydarzenie rozpoczęło się Turniejem Tenisa Ziemnego z udziałem polskich i niemieckich sportowców.
 
Kolejnym punktem była uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sali Posiedzeń szprotawskiego ratusza, podczas której burmistrzowie obu miast podpisali deklarację umocnienia umowy o współpracy partnerskiej. W uznaniu za prawdziwą przyjaźń oraz wyjątkowe zaangażowanie mieszkańców Sprembergu w tworzenie szczerej i niezwykle aktywnej współpracy Burmistrz Szprotawy przyznał społeczności miasta Spremberg medal za Zasługi dla Gminy Szprotawa. Po sesji burmistrzowie Christine Cherntier oraz Mirosław Gąsik wspólnie pokroili tort jubileuszowy.
 
Po części oficjalnej, uczestnicy jubileuszu udali się do Parku Goepperta, gdzie posadzone zostało  drzewo przyjaźni oraz odsłonięta została ławeczka przyjaźni.
 
Dalsze uroczystości miały miejsce na Szprotawskich Błoniach, którym towarzyszył Festiwal Ziemia i Pieśń. Impreza miała charakter zabawy integracyjno-poznawczej. Na scenie wystąpili m.in. artyści ze Szprotawy i Sprembergu.
Kolejnym, niezwykle atrakcyjnym i widowiskowym punktem był barwny, roztańczony i rozśpiewany korowód, w którym wzięły udział zespoły folklorystyczne z całego świata, orkiestra ze Szprotawy i Sprembergu, motocykle oraz inne zabytkowe pojazdy.
 
Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół „Świat pod Kyczerą”.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Jubileuszu.
Jubileusz partnerstwa miast dofinansowany jest z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG VI A Brandenburgia-Polska 2021-2027 - cel szczegółowy 6.3. „Budowanie wzajemnego zaufania, w szczególności poprzez wspieranie działań ułatwiających kontakty międzyludzkie”.
 
Pełne informacje dostępne na stronie dedykowanej projektowi - zapraszamy do zapoznania się z materiałami.
 

Jubileusz 20- lecia współpracy Szprotawy i Sprembergu

12 czerwca 2019 r., dokładnie w 20. rocznicę oficjalnego podpisania umowy partnerskiej, w Sprembergu odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza Mirosława Gąsika oraz burmistrz Christine Herntier. W przyjaznej atmosferze włodarze obu miast omówili pogram sierpniowych obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Szprotawy i Sprembergu.
Konferencja była jednocześnie okazją do oficjalnego poznania przez burmistrza Gąsika pani Herntier, która rządzi Sprembergiem od wielu lat.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji filmowej ze spotkania.
 
Uroczyście i radośnie delegacja ze Szprotawy świętowała jubileusz 20-lecia partnerstwa Szprotawy i Sprembergu, który miał miejsce 10 sierpnia br., w Sprembergu.
Na początek, w barwnym korowodzie burmistrzowie obu miast, radni, zespoły, organizacje przeszli  ulicami miasta w kierunku rynku, gdzie stała główna scena. Podczas oficjalnego powitania burmistrz Mirosław Gąsik wraz z radnymi wręczyli burmistrz Christine Herntier prezent z okazji jubileuszu.
 
Strona niemiecka przygotowała bardzo interesujący program. Koncerty na kilku scenach, występy licznych zespołów, ogromny jarmark, a na koniec zabawa i pokaz sztucznych ogni. Wśród stoisk nie zabrakło szprotawskiego akcentu - naszą gminę promowali państwo Jan i Wiesława Wróblewscy z pasieki „Debora” oraz pan Zbigniew Czmuda, właściciel pięknego Pałacu w Wiechlicach. Dodatkowo pan Czmuda ufundował nagrodę w konkursie organizowanym podczas jubileuszu - pobyt weekendowy w pałacu, dla 2 osób.
 
Jednym z głównych punktów programu było uroczyste odsłonięcie murala, na którym artyści polscy i niemieccy uwiecznili najbardziej charakterystyczne dla obu miast zabytki. Mural ten będzie odtąd nie tylko ciekawostką turystyczną Sprembergu, ale przede wszystkim symbolem istniejącej współpracy i przyjaźni.
Kolejnym ważnym punktem było popołudniowe, kulturalne spotkanie koło wieży Bismarcka. Wystąpiły nasze szprotawskie zespoły: „Dojrzałe Kłosy” i „Sunniaki”; rozegrano kuriozalne zawody o puchar przechodni oraz wręczono podziękowania dla panów Antoniego Mrozka oraz Güntera Schimacka, za ich wkład w partnerstwo. Na znak przyjaźni posadzono drzewo i odsłonięto tablicę pamiątkową.
25-lecie współpracy partnerstwa świętować będziemy w 2024 roku, tym razem w Szprotawie. A tutaj galeria zdjęć z uroczystości

Jubileusz 15- lecia współpracy Szprotawy i Sprembergu

 
Obchody jubileuszowe miały miejsce w Szprotawie. W piątek, 30.05.2014 r., podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Szprotawie burmistrzowie obu miast podpisali deklarację umocnienia umowy o współpracy partnerskiej.
Uroczystość rozpoczęło odegranie hejnałów Szprotawy i Sprembergu. Podczas sesji można było obejrzeć prezentację podsumowującą 15 lat współpracy. Nie zabrakło także okolicznościowych wystąpień przedstawicieli obu miast. Wstąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szprotawie.
 
Po części oficjalnej wszyscy goście udali się do parku przy Szprotawskim Domu Kultury, na biesiadę integracyjną.
Na scenie zaprezentowały się zaproszone zespoły folklorystyczne ze Szprotawy i Sprembergu - zagrały Fajna Ferajna i De Włoders oraz Trachtenkapelle ze Sprembergu.
Następnie zorganizowana została wspólna biesiada, nawiązująca do kultury i tradycji niemieckich. Poprowadziła ją Kapela Bayerock z Górnego Śląska, która grała folklor tyrolski i bawarski, w języku niemieckim, śląskim i polskim. Muzycy wystąpili w oryginalnych strojach bawarskich.
Spotkanie w parku miało charakter imprezy otwartej. Gmina Szprotawa otrzymała blisko 14 tys. euro dofinansowania do organizacji Jubileuszu. Pozytywną decyzję podjęła Komisja Oceniająca Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Kwota wydatków kwalifikowalnych oszacowana została na poziomie 14.618,00 euro, z czego dofinansowanie EFRR i budżetu państwa wynosi 95% tj. 13.887,10 euro.
 

Kontakt

STADT SPREMBERG
Am Markt 1, 03130 Spremberg
Telefon: 0049 3563 340-100
Fax: 00493563 2506
bm~-~referent~@~stadt~-~spremberg~.~de
 
BURMISTRZ CHRISTINE HERNTIER

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON