Wiechlice

Wiechlice

POŁOŻENIE

Miejscowość ta położona jest w części wschodniej Gminy Szprotawa. Ogólna powierzchnia wsi wynosi 1 574,53 ha, tj. 15,74 km2 .

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem wsi jest pani Ilona Burzyńska. Wybrana została także na 4-letnią kadencję Rada Sołecka w liczbie 7 osób. 

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkała przez 2207 mieszkańców.

HISTORIA

Wiechlice nad rzeką Szprotawa. W dokumencie z 1260 roku wieś wzmiankowana jest jako „Vechlic”. Godnym uwagi jest stojący przy drodze dwór z XVIII wieku, w czasie kampanii napoleońskiej mieścił się w nim szpital. Ponadto znajduje się tu kilka barokowych budynków mieszkalnych i gospodarczych z XVIII wieku oraz tzw. czarna kuchnia.
Wiechlice są podzielone na dwie części. Pierwsza - leżąca przy wspomnianej drodze to wieś wymieniana już w XIII wieku. Tutaj znajduje się zabytkowy zespół pałacowo-folwarczny z końca XVIII wieku. Przy skrzyżowaniu dróg do Niegosławic, Szprotawy i Dzikowic znajdują się stare kamienne drogowskazy pochodzące z pocz. XIX wieku. Druga część wsi - dawne lotnisko wojskowe i koszary po 1992 roku stanowi lokalną strefę przemysłową i osiedle mieszkaniowe. Na skrzyżowaniu z kamiennymi drogowskazami skręcany na północ - do Dzikowic.

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Lotnisko w Wiechlicach
Utworzone w latach 30. XX wieku, początkowo jako szybowcowe. Wcześniej znajdował się tu poligon dla stacjonującej w szprotawskich koszarach artylerii polnej. Podczas I wojny światowej międzynarodowy obóz jeniecki. W czasie II wojny światowej niemiecka baza lotnicza (Fliegerhorst Sprottau) ze szkołą pilotów i halami naprawczymi. W latach 40. XX wieku Niemcy zbudowali betonowy pas startowy umożliwiający obsługę samolotów z silnikami odrzutowymi.Z lotniska w Szprotawie startowały samoloty biorące udział w napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku. Po 1945 roku sowiecka baza lotnicza. W latach 60. XX wieku dobudowano hangary lotnicze, bunkier dowodzenia, magazyn atomowy i szereg innych obiektów. W roku ewakuacji wojsk radzieckich z Polski, tj. w 1992, na lotnisku w Szprotawie mieścił się Klucz Dowodzenia 149. Dywizji Lotnictwa Bombowego wraz z podległym mu 89. Pułkiem Lotnictwa Bombowego latającym na samolotach Su-24. Dowództwo w Szprotawie obejmowało także 42. Tannenberski Pułk Lotnictwa Bombowego Gwardii w Żaganiu (Stara Kopernia/Tomaszowo) oraz 3. Pułk Lotnictwa Bombowego w Krzywej. Czasowo w Szprotawie stacjonowała ponadto eskadra szturmowa helikopterów. Przebazowania samolotów wszystkich 3 pułków dokonali piloci ze Szprotawy. Personel został przerzucony pokładach Ił-76 i An-42.Teren lotniska i przyległych koszar to obecnie osiedle mieszkaniowe i strefa przemysłowa.
 
Pałac w Wiechlicach
Znajduje się w zachodniej części wsi, nieopodal rzeki Szprotawa. Zbudowany w latach 1790-1795, na planie prostokąta 15×30 m, z czworobocznym ryzalitem od strony zachodniej, piętrowy, nakryty dachem mansardowym z naczółkami. Wejście główne ulokowane od wschodu, poprzedzone portykiem wspartym na kolumnach podtrzymujących balkon. W naroże południowo-zachodnie wmurowane dwie płyty pamiątkowe oraz charakterystyczny maszkaron.
 
Obok pałacu znajdują się budynki folwarczne z XVIII/XIX wieku, dom ogrodnika (pot. czarna kuchnia) z 1855 roku oraz park o powierzchni ok. 5 ha z XIX wieku. W lesie na północny-wschód od wsi znajduje się zniszczony cmentarz wiejski z grobowcem dawnych właścicieli. Po 1945 roku pałac był w użytkowaniu państwowego gospodarstwa rolnego, które dokonało przebudowy wnętrza.
W roku 1786 tutejsze dobra kupił G.S. Neu­mann, który zbudował obecny dwór na miejscu starszego. Jego spadkobiercy władali majątkiem do końca II wojny światowej. Legenda głosi, że w czasach wojen napoleońskich Neumann odnalazł kasę wojenną Francuzów, ukrytą gdzieś w okolicy.
W 2007 roku nowy właściciel – Zbigniew Czmuda kupił obiekt i postanowił go odbudować, wkładając weń całe serce i ogrom pracy, aby wiernie odtworzyć jego dawne piękno według starej niemieckiej sztuki budowlanej opartej na naturalnych składnikach mineralnych.
W odremontowanych budynkach Pałacu i oficyny znajdują się tynki wapienne, ściany pokryte są farbami wapiennymi, okna i drzwi zostały pomalowane farbami ekologicznymi, a drewniane podłogi to naturalne oleje i woski.
W pałacu został stworzony Czterogwiazdkowy Hotel Pałac Wiechlice.
Pałac Wiechlice
67-300 Szprotawa
Wiechlice 45 B

Współrzędne GPS:  51°34'04.2"N 15°35'32.6"E
tel.: +48 68  376 86 10
fax: +48 68 376 86 11
recepcja~@~palacwiechlice~.~pl
 
Obiekt łączy w sobie historyczny urok z nowoczesnym, ekologicznym luksusem. W połączeniu klasycznej elegancji ze współczesnymi udogodnieniami, Pałac Wiechlice staje się przystanią dla szukających wypoczynku podróżników oraz ludzi biznesu.
 
 
Pomnik martyrologiczny w Wiechlicach (Lotnisko)
Znajduje się przy ul. Jesionowej, nieopodal hotelu „Chrobry”. Monument upamiętnia istnienie w tym miejscu wielonarodowościowego obozu jenieckiego w czasie I wojny światowej.
Cmentarny pomnik w kształcie kolumny walcowatej z piaskowca posadowiono na wysokim kwadratowym cokole. Posiada inskrypcje w kilku językach o treści (w wolnym tłumaczeniu na język polski): „Poświęcone towarzyszom niedoli wojennej, jeńcom, którzy polegli na obczyźnie”.
W latach 30. XX wieku cmentarz znalazł się w granicach lotniska wojskowego. W tym też okresie dokonano częściowej ekshumacji i przewiezienia zwłok. Pierwotnie cmentarz zajmował obszar 2-3 hektarów (ok. 4 000 pochówków) ciągnąc się na wschód pod las, przylegle do dawnej szosy Szprotawa-Przemków.
Obiekt jest ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków pod nr 42/2475. Do ewidencji wpisano pomnik oraz teren w promieniu ok. 40 metrów, na którym zlokalizowany był cmentarz jeniecki. 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON