Pasterzowice

Pasterzowice

POŁOŻENIE

Miejscowość ta położona jest w północnej części Gminy Szprotawa i jest odległa od miasta Szprotawa o 4 km. Ogólna powierzchnia wsi wynosi 629,38 ha, tj. 6,29 km2.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem tej wsi jest pani Agnieszka Wardziak, która współpracuje z Radą Sołecką w liczbie 6 osób.

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkała przez 520 mieszkańców.

HISTORIA

Pierwsza źródłowa wzmianka o Pasterzowicach (Villa Pastoris) pochodzi z 1283 roku. Tamtejsze dobra rycerskie należały wówczas do Ulricha Syblera. W 1294 r. Majątek kupił Nicolaus von Osla, który po siedemnastu latach odsprzedał go braciom Ottonowi i Arnoldowi von Petzold. W 1315 roku Pasterzowice weszły w posiadanie klasztoru magdalenek, świeżo przeniesionych z Bytomia Odrzańskiego do Szprotawy.
W gestii klasztoru pozostawały do 1820 roku, kiedy przejął je rząd pruski. Pięć lat później jako właściciel wymieniony jest porucznik Samuel Bürger.
Po nim majątkiem władali kolejno: książę Acerenza Dignatelli (1850-1890), Herman i Izabela Steinert (1890-1930). Erwin Gossmann (wym. 1933), Herbert Caje (do 1945).

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Zespół pałacowo-folwarczny
Położony w południowej części wsi. W centrum zespołu usytuowany jest pałac, otoczony od południa parkiem, a z pozostałych stron zabudową gospodarczą. Pałac, budowla neobarokowa, wzniesiona pod koniec XIX bądź z początkiem XX wieku. Pałac jest budynkiem założonym na planie prostokąta, piętrowym, nakrytym dachem mansardowym. Pośrodku elewacji ogrodowej znajduje się taras z balustradą wsparty na czterech kolumnach pseudobarokowych. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią przelotową na osi.
Do pałacu przylega park założony w XVIII wieku, przekształcony w założenie krajobrazowe pod koniec XIX stulecia.
W majątku od 1945 roku mieściła się administracja Państwowych Nieruchomości Ziemskich (potem PGR), a od 1969 roku Stacja Hodowli Roślin. Remonty przeprowadzone w latach 60. i 80. nie zmieniły architektury obiektu. Duży remont z renowacją elewacji przeprowadził obecny prywatny właściciel.

ORGANIZACJE I STOWARZYSZENIA

W miejscowości prężnie rozwija się Koło Gospodyń Wiejskich „Finezja”.
 
Dożynki Powiatowe w Szprotawie w 2014 r.
Dożynki Gminne, wrzesień 2015 r.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON