Leszno Dolne

Leszno Dolne

POŁOŻENIE

Miejscowość ta położona jest w południowej części Gminy Szprotawa, na trasie Szprotawa – Bolesławiec – Jelenia Góra.
W skład sołectwa Leszna Dolnego wchodzi przysiółek Kopanie.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem tej wsi jest pani Zofia Anna Barszcz,.
Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka, składająca się z 5 osób.
Statut Sołectwa Leszno Dolne
 

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkuje 278 osób.

HISTORIA

Wieś istniała już przed kolonizacją niemiecką. Wymienia ją dokument z 1260 roku jako „Lesin”. W dokumentach z XIII i XIV wieku wymieniana jest jako miejscowość na granicy szprotawskich lasów miejskich. Na pocz. XIV wieku przez miejscowość prowadziła droga handlowa ze Szprotawy do Bolesławca.
W XIX wieku odkryto na terenie wsi starosłowiańską osadę.
Z zabytków zachowały się: kościół poewangelicki (ruina) wraz z barokową plebanią z XVIII wieku oraz barokowy kościółek katolicki z XVIII wieku z pseudoklasycystyczną plebanią z XIX wieku. Obok zabudowań dawnego PGR znajduje się piękny park z wieloma ciekawymi okazami drzew i krzewów ozdobnych.

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Lesznie Dolnym
Zlokalizowany przy głównej drodze wiejskiej (droga wojewódzka nr 297). Wzniesiony przed 1670 rokiem. Świątynie w Lesznie źródła wymieniają już w 1376 r. Obecna, barakowa, jest murowaną budowlą salową, trójbocznie zamkniętą od wschodu, z dostawioną pod koniec XVIII wieku czworoboczną wieżą. Korpus nakrywa dach wielospadowy, zaś wieżę namiotowy wygięty hełm. Wejście główne do kościoła znajduje się w przyziemiu wieży. Jej narożniki są ozdobione boniowaniem. Po stronie północnej kościoła stoi zakrystia z neogotyckim szczytem. We wnętrzu przykrytym drewnianymi stropami zachowało się zabytkowe wyposażenie: rokokowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Wniebowziętej, barokowy ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz barokowa ambona.
Do kościoła przylega cmentarz.
 
W Lesznie Dolnym stoją jeszcze ruiny kościoła ewangelickiego, późnobarokowej budowli szachulcowej z ceglanym wypełnieniem, wzniesionej w 1787 r. na murowanym cokole. Salową świątynię wzniesiono na planie prostokąta, od wschodu i zachodu zamkniętego trójbocznie. Nakryto ją dachem wielospadowym. Na początku XX wieku w trakcie remontu nadbudowano od północy wieżę. Zachowany do dziś obiekt, zbudowany na planie kwadratu przechodzącego w ośmiobok, nakrywa hełm baniasty z latarnią.  

Ruina kościoła poewangelickiego
 

KULTURA I ROZRYWKA

„Święto Dyni” w Lesznie Dolnym
Tradycyjnie od wielu już lat mieszkańcy Leszna Dolnego i okolicy spotykają się na współnej zabawie "Święto Dyni". Organizatorzy zapewniają zawsze dobą zabawę i dużo atrakcji m.in.: konkurs na najsmaczniejszą potrawę z dyni, konkurs na największą dynię i najładniejszy lampion z dyni. Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymują nagrody rzeczowe. Na "Święcie Dyni" nie brakuje tańców, zabaw integracyjnych z dynią w tle. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują zawsze coś pysznego do zjedzenia. Na imprezie są organizowane liczne stoiska z dyniami, przetworami z dyni i warzyw dyniowatych. Świętowanie kończy zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON