Nowa Kopernia

Nowa Kopernia

POŁOŻENIE

Miejscowość położona jest w południowej części gminy, granicząc z miastem Szprotawa. Do sołectwa Nowa Kopernia przyporządkowany jest przysiołek Polkowiczki.

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem tej wsi jest pani Jan Ryszawy,. 
Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka, składająca się z 5 osób.
Statut Sołectwa Nowa Kopernia

DEMOGRAFIA

Miejscowość zamieszkała przez 238 mieszkańców. 

ZABYTKI I ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Zwiedzając okolice najlepiej do Nowej Koperni wybrać się szlakiem im. H. Göppert`a. Szlak posiada oznakowanie koloru niebieskiego, jego opis znajdziemy w przewodniku „Szprotawa i okolice. Na tropach historii i przyrody” opracowanie M.Boryna i H.Szczegóła. Wycieczkę szlakiem rozpoczynamy spod skweru przy moście Nepomucena w Szprotawie, przy ulicy Krasińskiego 23. Przy moście stoi zabytkowa figura św. Jana Nepomucena - patrona mostu. Dalej poruszamy się ulicą 3-go Maja. Na rozjeździe dróg (koło krzyża) skręcamy w lewo, w kierunku wsi Nowa Kopernia. Poruszamy się ulicą Kraszewskiego, przy której znajduje się XIX-wieczny cmentarz żydowski.
Następnie dojeżdżamy do dzielnicy Puszczyków. Przy skrzyżowaniu z ulicą Kościelną, po lewej stronie stoi zabytek średniowiecznego prawa - kamienny krzyż pokutny z XIV/XV wieku. W końcu ulicy Kościelnej znajduje się wiejska gotycka świątynia pw. Zbawiciela Świata.
Tuż przed Nową Kopernią szlak skręca w prawo - w polną drogę, w tym miejscu zaczyna się jeszcze inny szlak - Pętla Bobrowicka. Wygodna szutrowa droga prowadzi równolegle do wsi. Wędrując nią natkniemy się na zabytkowe kamienne drogowskazy „nach Boberwitz” (do Bobrowic) i „nach Koberbrunn” (do Borowego Zdroju). Po prawej stronie drogi, w lesie znajduje się poniemiecki cmentarz.
Trasa szlaku wiedzie dalej do Bobrowic. 
 
 
Kamienne drogowskazy - historyczna pamiątka po usytuowaniu dawnych traktów komunikacyjnych.
 
 

KULTURA I ROZRYWKA

Miejscowość to nie tylko piękna okolica, ale także wspaniali ludzie, którzy tam mieszkają. Pani Anita - sołtys Nowej Koperni - zapytana, czy na wiosce działa Koło Gospodyń Wiejskich odpowiada, że jeszcze nie, ale w tej miejscowości udziela się i pomaga każdy. - Życiew Nowej Koperni jest oazą ciszy i spokoju. Współpraca, zgoda i przyjaźń miedzy ludźmi jest pięknym darem i bezcenną rzeczą, która zanika gdzieś w świecie pełnym pośpiechu. Ale mieszkańcy Nowej Koperni w tym ciągłym biegu znajdują czas na integrację i realizowanie wspólnych celów. Potrafią być dobrym i prężnym zespołem, przy którym się uczę i nabywam doświadczenia. Przykładem są wspólnie organizowane zabawy oraz różne zajęcia dla dzieci i dorosłych – mówi pani Anita. Przed każdą uroczystością mieszkańcy spotykają się w świetlicy i wspólnie omawiają szczegóły imprezy.

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON