Aktualności

Budki dla ptaków w Paleoparku. „Jedynka” realizuje polsko-niemiecki projekt

29 września br., Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie gościła uczniów z Niemiec w ramach projektu "Integracja mieszkańców poprzez transgraniczną polsko-niemiecką edukację ekologiczną w Szprotawie i Sprembergu". Oprócz zajęć w szkole dzieci obcowały z przyrodą, zwiedzając Paleopark i montując budki lęgowe dla ptaków.
Grupa dzieci ze Sprembergu, wspólnie z uczniami Jedynki, wzięła udział w polsko- niemieckich zajęciach logiczno- matematyczno- przyrodniczych. Podczas warsztatów uczniowie mierzyli swoje siły m.in. w układaniu klocków, brył czy grach typu memory. Odbyły się również zawody sportowe. W ramach zajęć przyrodniczo- ekologicznych zorganizowana została wycieczka do nowo powstałego Paleoparku. Dzieci poprzez zabawę miały okazję poznać nowe gatunki roślin, a także  prehistorycznych stworzeń.
 
Jak na proekologiczną gminę przystało, jednym z elementów zabaw na świeżym powietrzu, był montaż budek lęgowych dla ptaków. Identyczne budki pojawiły się również w Sprembergu.
 
- Bogata oferta szprotawskiego parku jurajskiego oraz cykliczne polsko- niemieckie spotkania dzieci i młodzieży to efekt od lat trwającej przyjaźni pomiędzy Szprotawą i Sprembergiem – podkreśla burmistrz Mirosław Gąsik. – Tak owocna współpraca możliwa jest również dzięki wsparciu władz Euroregionu Sprewa- Nysa- Bóbr, za które serdecznie dziękuję.
 
 
W ramach projektu, na który gmina pozyskała aż 142 tysiące euro dofinansowania z Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020, powstał uwielbiany przez małe i duże dzieci Paleopark z dinozaurami, bogatą infrastrukturą edukacyjną, rekreacyjną i wypoczynkową oraz bezpłatnym Wi-Fi. Środkiem terenu biegnie ułożona z ozdobnej, barwnej kostki brukowej alejka, którą można spacerować i podziwiać nową aranżację parku. Dodatkowo, w Parku Goepperta urządzono ścieżkę ekologiczną, gdzie systematycznie odbywają się wspólne zajęcia, warsztaty oraz wycieczki edukacyjne dla dzieci ze Szprotawy i Sprembergu. W Szkole Podstawowej nr 1 w Szprotawie wyremontowano i w pełni wyposażono salę przyrodniczo-ekologiczną.
 
W realizacji projektu, który potrwa do 30 czerwca 2022 roku, łącznie udział weźmie około 400 dzieci i 12 instytucji, stowarzyszeń i szkół z terenu Gminy Szprotawa i Sprembergu.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON