Informacje o projekcie

Informacje o projekcie

Projekt jest dofinansowany ze środków pomocowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego(EFRR)
​w ramach Programu Współpracy INTERREG VIA Brandenburgia-Polska 2021-2027orazFunduszu Małych Projektów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Tytuł projektu
Jubileusz 25-lecia współpracy Szprotawy i Sprembergu
 
Dziedzina wsparcia
Budowanie wzajemnego zaufania, w szczególności poprzez wspieranie działań ułatwiających kontakty międzyludzkie.
 
Kwota dofinansowania
Projekt jest dofinansowany ze środków pomocowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego(EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG VIA Brandenburgia-Polska 2021-2027orazFunduszu Małych Projektów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
 
Wydatki ogółem:  28.064,21EUR
  • dofinansowanie ze środków EFRR – 22.451,37 EUR,
  • wkład własny 5.612,84 EUR.
 
Opis projektu
29 czerwca 2024 r., jako punkt kulminacyjny projektu,  zorganizowane zostaną uroczyste obchody 25 lat współpracy miast: Szprotawy i Sprembergu. W tym transgranicznym i aktywnym spotkaniu wezmą udział mieszkańcy z gminy Szprotawa i miasta Spremberg, region Brandenburgia w Niemczech, którzy reprezentować będą różne grupy wiekowe i odzwierciedlać będą różnorodność życia społecznego. Zaplanowano, że w wydarzeniu weźmie udział 330 uczestników projektu. Dodatkowo, w skład oficjalnych delegacji wejdą przedstawiciele miast Umań w Ukrainie oraz Butera we Włoszech. Będzie to doskonała okazja, aby innym krajom zaprezentować naszą wzorową transgraniczną, polsko- niemiecką współpracę.
 
Pierwsze, nieformalne, kontakty między obu miastami rozpoczęły się już w latach 70-tych XX w. Oficjalne porozumienie zostało podpisane 12 czerwca 1999 roku, jako wyraz odnowienia i umocnienia trwającej wówczas współpracy. Rozwijające się ciągle partnerstwo obejmuje m.in. szkoły, instytucje kulturalne, sportowców, emerytów i rencistów, grupy samopomocowe np. „Amazonki Szprotawskie” i niemieckie „Frauennach Krebs” („Kobiety po raku”), ochotnicze straże pożarne oraz zespoły śpiewacze. Silne więzy łączą mieszkańców obu miast, którzy rokrocznie spotykają się m.in. podczas imprez kulturalnych typu Weisse Tafel, czy na spotkaniach organizowanych przez szkoły podstawiowe i średnie. Wskazane grupy wejdą w skład projektu.
 
Mnogość projektów dotychczas zrealizowanych pomiędzy różnymi grupami społecznymi ze Szprotawy i Sprembergu jest doskonałym źródłem doświadczeń, z wykorzystaniem których zorganizowany zostanie jubileusz.
Obchody rozpoczną Turniejem Tenisa Ziemnego, w którym wezmą udział polscy i niemieccy sportowcy. Następnie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sali Posiedzeń szprotawskiego ratusza, podczas której burmistrzowie obu miast podpiszą deklarację umocnienia umowy o współpracy partnerskiej. Dokument ten będzie stanowił poważne zobowiązanie oraz solidny fundament do kontynuowania i utrzymywania długofalowych efektów transgranicznych kontaktów i współpracy.
 
Podczas sesji odbędą się okolicznościowe wystąpienia przedstawicieli obu miast, a także zaproszonych gości. W uznaniu za prawdziwą przyjaźń oraz wyjątkowe zaangażowanie mieszkańców Sprembergu w tworzenie szczerej i niezwykle aktywnej współpracy Burmistrz Szprotawy przyzna społeczności miasta Spremberg medal za Zasługi dla Gminy Szprotawa.
 
Podczas uroczystości wystawiona będzie Księga Pamiątkowa, która będzie świadectwem transgranicznej przyjaźni i współpracy pomiędzy Szprotawą a Sprembergiem dla kolejnych pokoleń. Księga będzie oddawała wyznawane przez współczesnych mieszkańców wartości oparte na zasadach niesyskryminacji, równości kobiet i mężczyzn oraz zrównoważonego rozwoju. 
 
Na zakończenie uroczystości władze pokroją jubileuszowy tort i zaproszą uczestników na przygotowany poczęstunek przez Szprotawski Zakład Aktywności Zawodowej, zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami.
Po części oficjalnej, uczestnicy udadzą się do pobliskiego Parku Goepperta, gdzie posadzone zostanie drzewo przyjaźni oraz odsłonięta zostanie ławeczka przyjaźni. Posadzenie drzewa będzie także symbolem proekologicznych działań, które mieszkańcy obu miast podejmują podczas wzajemnych działań w trosce o zachowanie środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń.
 
Następnie, delegacje udadzą się do restauracji Dworek na uroczysty obiad. Pozostali uczestnicy przejdą na Błonia Szprotawskie, gdzie będą odbywać się dalsze uroczystości. Na miejscu uczestnicy będą mogli zjeść posiłek.
Impreza na błoniach będzie miała charakter zabawy integracyjno-poznawczej. Na scenie wystąpią m.in. artyści ze Szprotawy i Sprembergu. Będzie można wspólnie zaśpiewać popularne piosenki polskie i niemieckie.
Biesiada będzie okazją do zawarcia nowych znajomości, a co za tym idzie znalezienia nowych partnerów do wspólnych projektów, m.in. takich, które nie były jeszcze realizowane w danej grupie społecznej bądź obszarze tematycznym. To także okazja do umocnienia dotychczasowych transgranicznych sieci relacji międzyludzkich.
 
Kolejnym, niezwykle atrakcyjnym i widowiskowym punktem będzie barwny korowód, w którym wezmą udział zespoły folklorystyczne z całego świata, orkiestra ze Szprotawy i Sprembergu, motocykle oraz inne zabytkowe pojazdy. Jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół „Świat pod Kyczerą”.
 
Spotkanie, w ramach projektu, zakończy około godziny 23.00. Delegacja ze Sprembergu zostanie pożegnana.
 
Cel Projektu
Wzmocnienie współpracy partnerskiej z synergicznym budowaniem wzajemnego zaufania oraz ułatwianiem kontaktów międzyludzkich poprzez:
  • lepsze poznanie sąsiada, nauki jego języka, kultury i zwyczajów;
  • zmniejszanie uprzedzeń, przezwyciężanie barier mentalnościowych, społecznych i kulturalnych,
  • utrwalenie dotychczas wypracowanych dobrych praktyk, doświadczeń i więzi pomiędzy grupami społecznymi oraz stworzenie nowych możliwości współpracy dla różnych grup wiekowych, w różnych dziedzinach życia oraz obszarach tematycznych.
 
Okres realizacji projektu
28.05.- 31.08.2024 r.
Punkt kulminacyjny - 29 czerwca 2024 r.
 
Wskaźniki produktu
  • Organizacje współpracujące ponad granicami - 2
  • Wspólnie organizowane transgraniczne wydarzenia publiczne - 1
Wskaźnik rezultatu
  • Spotkanie jubileuszowe – 1 szt.
  • Film promocyjny z jubileuszu – 1 szt.
  • Fotoalbum -1 szt.
Koordynatorzy Projektu
Małgorzata Serafin
Zastępca Kierownika Wydziału Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki
tel. 68 376 11 25
 
Marta Jędroszkowiak
Podinspektor ds. promocji, sportu, współpracy z zagranicą i organizacjami pozarządowymi
tel. 68 376 07 72
 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON