Aktualności

  • 08-04-2021

13 POWODÓW DO SZCZĘŚCIA

W piątek, 9 kwietnia, o godz. 14.30, przed szprotawskim ratuszem burmistrz Mirosław Gąsik wraz z Dyrektorką SzDK Teresą Zimą otworzą wystawę prac Janusza Andrzeja Reszki, dla których inspiracją były dzieła mistrzów malarstwa europejskiego - Matisse, Rembrandta, Da Vinci, Rubensa, Michała Anioła, Botticellego, Morea.
- W tym niezwykle trudnym dla nas okresie przymusowej izolacji i zamknięcia zapraszam Państwa do oderwania się od szarej codzienności i odwiedzenia naszej starówki, gdzie będzie można podziwiać dzieła wielkich mistrzów, jednak w zupełnie nowej perspektywie – zachęca burmistrz. – Artysta swoją interpretację światowych arcydzieł zawarł w cyklu płócien o bardzo optymistycznej nazwie „13 POWODÓW DO SZCZĘŚCIA”. Wystawa dostępna będzie do 29 kwietnia br. Przychodząc, proszę jednak pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego i obowiązujących obostrzeń.
 
Wystawa przygotowana jest na zlecenie firmy zajmującej się promocją sztuki – Madame Chromatique. Szprotawski Dom Kultury pozyskał je dzięki współpracy z ZOK.
 
O autorze - Janusz Andrzej Reszka (JAR) ur. w 1952 r., to znakomity polsko-francuski artysta. Absolwent Łódzkiej Szkoły Plastycznej. Od 1977 roku pracuje jako scenograf w łódzkim Teatrze Jaracza, jednak w 1981 r. musi przenieść się do Kazimierza gdyż jak cyt: „zaczęła mu się palić podłoga pod stopami”, jako wiceprzewodniczącemu zakładowej Solidarności. Kolejne lata to artystyczne życie przy Towarzystwie Przyjaciół Kazimierza i aktywna współpraca z Solidarnością Lubelską.
13 sierpnia 1988 r. korzysta z propozycji wydania paszportu w jedną stronę i wyjeżdża z kraju. Wrzesień - listopad to pobyt w Norymberdze i przy wsparciu Polonii niemieckiej udany wernisaż swoich prac. Od listopada 1988 r., dzięki pomocy hrabiny Rosińskiej i listowi uwiarygadniającemu z Solidarności Lubelskiej, rozpoczyna emigrację w Paryżu. Spędza tam 30 lat swojego życia.
Czynnie uczestniczy w życiu Paryskiej Polonii. W wolnych chwilach pracuje w Radio Solidarność: wywiady z Polańskim czy Gieremkiem. Uczestniczy w spotkaniu w Paryskim Merostwie przy wizycie Lecha Wałęsy. Zostaje przedstawiony ówczesnemu merowi Jacques Chirac-owi. Spotyka się i przyjaźni z wieloma artystami, między innymi z Leonor Fini i Salvadorem Dalii. Towarzyszy i wspiera do ostatnich chwil życia polskiemu malarzowi Janowi Ekiertowi.
Tworzył i wystawiał swoje obrazy w wielu galeriach, między innymi w 18. dzielnicy Paryża. Prace JAR zdobią m.in. ściany Parlamentu w Paryżu czy znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, co świadczy o mocnej pozycji autora na rynku sztuki.
 
JANUSZ ANDRZEJ RESZKA - https://www.facebook.com/jar.reszka
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją