Aktualności

  • 18-08-2017

Unikatowe odkrycie w Magdalenkach

Renesansowa sala z końca XVI wieku to kolejne niepowtarzalne odkrycie podczas prowadzonych badań architektonicznych w dawnym budynku klasztoru Magdalenek. Co dalej z nią będzie, zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków.
W dawnym budynku klasztoru Magdalenek poza pracami budowlano-montażowymi trwają badania architektoniczne.
W trakcie ich prowadzenia, w przyziemiu, we wschodniej części budynku odsłonięto unikatową w skali województwa lubuskiego renesansową salę z końca XVI wieku. Założono ją na planie zbliżonym do kwadratu, z czteropolowym sklepieniem krzyżowym opartym na centralnym filarze.
Niezwykłość sali podkreślają odsłonięte podczas prac badawczych relikty gotyckiego wystroju z I połowy XIV wieku obejmujące: wnękę oświetleniową oraz zablokowany otwór okienny, a także zejście do sklepionej piwnicy. Przypuszczać można, że odkryta sala renesansowa mogła być refektarzem, czyli pomieszczeniem służącym jako jadalnia w ówczesnym klasztorze.
W świetle badań należy uznać ją za najstarsze wnętrze zachowane w obecnym budynku klasztoru, a także jedno z najstarszych wnętrz tego typu na ziemi lubuskiej. Duża wartość historyczna i estetyczna sali wskazuje na konieczność jej pełnej ekspozycji z uwidocznieniem odsłoniętych reliktów gotyckich oraz układu renesansowego sklepienia opartego na centralnym filarze, w tym odkrytej pod nią piwnicy.
Oba te wnętrza tworzą niezwykły, rzadko spotykany układ pomieszczeń związanych z funkcjonowaniem refektarza w strukturze klasztoru. Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecyduje, czy wystrój sali należy poddać zabiegom konserwatorskim mającym na celu jego zachowanie i ekspozycję.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Unikatowe odkrycie w Magdalenkach

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją