Kalendarium

1 października 1846: Otwarcie linii kolejowej wiodącej przez Szprotawę

News box

SETKI ROWERÓW TRAFIŁY DO SZPROTAWSKICH PIERWSZAKÓW...

…By zachęcić do aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i turystyki. W ten sposób samorząd Szprotawy promuje swoje placówki oświatowe, działania profilaktyczne i bazę rekreacyjną.
Program „Rower dla pierwszaka” to prawdopodobnie jedyny taki w Polsce. Opiera się na diagnozie, wedle której dzieciom i młodzieży brakuje uczestnictwa w różnych formach aktywności fizycznej nie obarczonych presją osiągnięcia wyniku sportowego. Ponadto istnieje potrzeba eliminowania szkodliwych nawyków behawioralnych związanych z różnymi uzależnieniami. Izolacja i nauczanie zdalne spowodowane pandemią zostawiły znaczne piętno w postaci ograniczonej aktywności ruchowej, dyskomfortu psychicznego oraz powikłań po przechorowaniu infekcji – uzasadnia założenia programu Zastępca Burmistrza Szprotawy Dorota Grzeszczak.
 
Rowery, kaski ochronne oraz kamizelki odblaskowe otrzymali uczniowie pierwszych klas zarówno szkół podstawowych jak też liceum, dla których organem prowadzącym jest Gmina Szprotawa.
 
Podczas uroczystego przekazania rowerów Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik prezentował osiągnięcia i działania gminy w zakresie budowy ścieżek i tras rowerowych na terenie miasta i gminy. Każda wyremontowana ostatnio większa ulica została wyposażona w ścieżkę rowerową bądź ciąg pieszo-rowerowy (ul. Bronka Kozaka, Basztowa, Chodkiewicza, Sienkiewicza). Dotyczy to także inwestycji drogowych realizowanych wspólnie z powiatem. Gmina otrzymała dofinansowanie na budowę ścieżki rowerowej śladem dawnej „Kolejki zielonogórskiej” na odcinku Szprotawa-Stypułów, dzięki czemu gmina zyska przyłączenie do sieci ścieżek nowosolskich. Projektowana jest także ścieżka do województwa dolnośląskiego poprzez Leszno Górne.
 
Niedawno zbudowano Pumptrack Velo Sprotavia, a w budowie jest skatepark na stadionie miejskim. W różnych miejscach zainstalowano stanowiska rowerowe i orbitreki z modułami ładującymi smartfony etc. W czerwcu br. oddano do użytku pieszo-rowerową „Pętlę Wiewióra”, urządzoną wraz z Nadleśnictwem Szprotawa.
Dyrektorzy gminnych szkół otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w programie, który będzie kontynuowany także w kolejnych latach. Akty przekazania rowerów urozmaicono pokazami sportowymi i występami artystycznymi, a obsługę organizacyjną zapewniły miejscowe szkoły i Szprotawski Dom Kultury. Uroczystości zaszczycili goście: komendant Komisariatu Policji w Szprotawie Zbigniew Krzyszczyk, przedstawiciele Stowarzyszenia Cyklista Szprotawski, dyrekcje szkół, radni gminni i powiatowi, pracownicy magistratu i inni.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON