Kalendarium

27 stycznia 1400

News box

BUDŻET PRZYJĘTY JEDNOGŁOŚNIE. 21/21 RADNYCH ZA!

16 grudnia, na ostatniej w minionym roku sesji Rady Miejskiej w Szprotawie, radni jednogłośnie uchwalili plan finansowy na 2023 rok. Mimo trwającego kryzysu, będzie to dobry budżet, w którym równolegle ze spłatą olbrzymiego kredytu zaciągniętego przez poprzedników, realizowane będą równie wielkie wydatki w rozwój naszej gminy.
- To już piąty raz, kiedy w przyjętym budżecie dochody przewyższają wydatki. Ta pierwsza wielkość wynosi 158,7 mln zł, druga zaś 154,3 mln zł  - wylicza burmistrz Mirosław Gąsik. – Nadwyżka w wysokości 4,4 mln zł przeznaczona zostanie na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i wyemitowanych obligacji.
 
Co to oznacza? Po pierwsze, pod koniec przyszłego roku zadłużenie naszej gminy spadnie do poziomu ok. 49,6 mln zł. Przypomnę, że na początku obecnej kadencji mierzyliśmy się z długiem w wysokości 66,7 mln zł! Przez te lata uda nam się spłacić 17 mln zł. Kwota ta z pewnością byłaby większa, gdyby nie horrendalne koszty obsługi długu, które na przestrzeni ostatniego roku wzrosły aż trzykrotnie.
 
Po drugie, spłata długu w naszym przypadku nie oznacza stagnacji gospodarczej. Wręcz przeciwnie. Dzięki racjonalnej polityce finansowej i efektywnemu pozyskiwaniu zewnętrznego wsparcia kwota przeznaczona na rozwój naszej gminy w przyszłym roku wyniesie 55 mln zł.
 
Środki te niezmiennie przeznaczymy na wielokierunkowe unowocześnianie Szprotawy i terenów wiejskich, podnosząc tym samym poziom i jakość życia Szprotawian. Przyszły rok to oczywiście kontynuacja już rozpoczętych projektów, w tym budowy dróg, ścieżek rowerowych, unowocześnianie oświaty oraz inwestycje w rozwój opieki zdrowotnej.
 
Wszystkie te zadania zawarte były w moim i koalicyjnych radnych programie wyborczym. Wy, drodzy Państwo zaufaliście nam i wybraliście drogę nowej energii dla Szprotawy. Dokładamy, więc starań, aby Waszego zaufania nie zawieść.
W przyszłym roku, główny nacisk położymy na realizację już rozpoczętych przedsięwzięć. Ruszy m.in. przebudowa ulic Mickiewicza i części Basztowej wraz ze skrzyżowaniami, przebudowane zostanie rondo przy poczcie, wybudowane zostaną drogi na Zabobrzu. Będziemy kontynuować budowę nowych asfaltowych dróg na wsiach.
 
Nowoczesne i bezpieczne drogi powstaną również w Wiechlicach, na które czekają zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy. To między innymi dzięki ich przebudowie nasza strefa inwestycyjna już cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. To z kolei przekłada się na realne miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Ogromnie cieszę się, że firma Minth Group wybrała właśnie Szprotawę i to u nas będzie produkować części samochodowe dla mercedesa, renault czy tesli. W zakładzie produkcyjnym powstanie 500 nowych miejsc pracy, co z pewnością zwiększy stabilność, konkurencyjność i atrakcyjność warunków zatrudnienia, co ma niebagatelne znaczenie w tych trudnych ekonomicznie dla całej Europy czasach.
 
Przyszły rok to również kolejne kilometry ścieżek rowerowych, które będą powstawać przy modernizowanych drogach oraz w ramach projektu Velo Sprotavia. Dokończymy budowę obiektów i miejsc relaksu, odpoczynku i sportu. Wzbogacimy ofertę spędzania wolnego czasu dla młodzieży.
 
Duże środki finansowe uruchomione zostaną na unowocześnianie szprotawskiej oświaty. Chcemy naszym dzieciom i młodzieży stworzyć warunki do kształcenia na poziomie oferowanym przez największe polskie miasta. Wiem, że takie śmiałe ambicje są w zasięgu naszej ręki, co już potwierdzają nagrody zdobywane przez uczniów szprotawskich szkół.
 
Na koniec, jak zwykle, wisienka na torcie. Z nowym rokiem ruszamy z budową Miejskiego Ośrodka Zdrowia! Przychodnia powstanie przy budynku szpitala, a prowadzona będzie przez Szpital św. Łukasza w Bolesławcu. Dzięki inwestycji zamierzamy diametralnie odmienić sytuację z dostępem do opieki medycznej na terenie gminy. Zapewnimy naszym mieszkańcom opiekę w zakresie bardzo ważnych ambulatoryjnych przychodni specjalistycznych, a także podstawowej opieki zdrowotnej i diagnostyki obrazowej.  
 
Tak, więc przyszłoroczny budżet jest ambitny i zakłada dalszy intensywny rozwój naszej gminy. Ten budżet to również wielomiesięczna, ciężka praca osób zatrudnionych w ratuszu i w jednostkach podległych. Wszystkim moim pracownikom składam ogromne podziękowania za trud i czas poświęcony na skonstruowanie tak obiecującego planu finansowego. Za pomoc dziękuję również sołtysom, przewodniczącym osiedli oraz wszystkim zaangażowanym mieszkańcom. Na koniec podziękowania kieruję do koalicyjnych radnych, których aktywność i wsparcie pomaga sięgać gwiazd.
 
Zapraszam wszystkich do współpracy w budowaniu lepszego jutra dla Szprotawy. Pomyślności w Nowym Roku!

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

UWAGA! Zgodnie z zarządzeniem Burmistrza - Urząd czynny od 12.12.2022 do odwołania w godzinach:
poniedziałek-piątek:    07:45 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON