Kalendarium

25 czerwca 1682: Szprotawski klasztor nabywa wieś Kartowice

News box

BURMISTRZ ROZMAWIAŁ O RZECZACH WAŻNYCH DLA SZPROTAWY Z MINISTRAMI TOMASZEM SIEMONIAKIEM ORAZ ANDRZEJEM DOMAŃSKIM

W poniedziałek, 27 maja br. burmistrz Mirosław Gąsik uczestniczył w konferencji zorganizowanej  z okazji Święta Samorządu Terytorialnego, która odbyła się w Warszawie pod patronatem Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy- Błońskiej.
W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, członkowie rządu, a także członkowie Parlamentarnego Zespołu Samorządowego: senatorowie Agnieszka Gorgoń Komor, Zygmunt Frankiewicz i Wadim Tyszkiewicz. Dyskusja dotyczyła głównie tematów związanych z koniecznością szybkiej poprawy kondycji polskich samorządów.
 
- Składam ogromne podziękowania Senatorowi Wadimowi Tyszkiewiczowi za zaproszenie mnie na tą jakże ważną konferencję – mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Dzięki temu mogłem osobiście przedstawić Ministrowi Finansów Panu Andrzejowi Domańskiemu oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Tomaszowi Siemoniakowi problemy, z którymi boryka się Szprotawa orazi wszystkie polskie samorządy. W zasadniczej mierze obejmują one finanse gmin, które chcąc jak najpełniej korzystać z oferowanych środków pomocowych krajowych i zagranicznych, często zderzają się z dziurą budżetową, będącą efektem działań poprzednich rządów. 
 
Podkreśliła to również wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska słowami: „Rujnowana zasada pomocniczości, zabieranie kompetencji samorządom, finansowe uzależnienie samorządów od przekazywanych z budżetu centralnego subwencji i dotacji, które powiązane są z jednoczesnym uszczuplaniem budżetów własnych (...), spowodowały, że gminy znalazły się w bardzo złej sytuacji”.
 
- Głęboko wierzę, że reforma, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów, pomoże gminom dalej rozwijać się, przy wykorzystaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Bo w tym momencie największym problemem jest wkład własny, który trzeba przeznaczyć z gminnego budżetu, aby realizować inwestycje z dofinansowaniem – podsumowuje burmistrz Mirosław Gąsik.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: BURMISTRZ ROZMAWIAŁ O RZECZACH WAŻNYCH DLA SZPROTAWY

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON