Logo: Szprotawa
Logo: BIP Logo: Facebook

Aktualności

Umacniamy przyjaźń z Ukrainą

W miniony weekend, od 6 do 9 lipca gościliśmy delegację przedstawicieli miasta Umań z Ukrainy, która została zaproszona do Szprotawy na obchody Święta Gminy oraz jubileuszu Festiwalu „Ziemia i Pieśń”.  Spotkanie było okazją do bliższego poznania oraz zacieśnienia dotychczasowych kontaktów.
W piątek, 7 lipca, w sali rycerskiej szprotawskiego ratusza Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha w obecności Andrzeja Skawińskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szprotawie, kierownictwa urzędu, radnych, rodzin przyjmujących gości oraz tłumacza Olhi Bundzylo oficjalnie powitał członków delegacji. Przewodniczący delegacji z Ukrainy Jacenko Anatolij – deputowany Rady Miejskiej Umania podziękował na zaproszenie i wyraził nadzieję, że współpraca między naszymi miastami będzie owocna.
Po oficjalnym powitaniu, Dariusz Gusta Prezes SzWiK oprowadził gości po instalacji największej szprotawskiej inwestycji - Oczyszczalni Ścieków w Wiechlicach. Kolejnym punktem piątkowego programu była wizyta w Szprotawskim Zakładzie Aktywności Zawodowej. Następnie Tadeusz Pozaroszczyk, Maciej Siwicki oraz Roman Pakuła zaprosili do zwiedzenia historycznych miejsc Szprotawy m.in. zaprezentowane zostały pamiątki i eksponaty zgromadzone w Izbie Historii, gdzie delegacja dokonała pamiątkowego wpisu do Złotej Księgi.
 
Punktualnie o godzinie 17 delegacja pojawiła się na Błoniach Szprotawskich, gdzie Jacenko Anatolij wraz z Burmistrzem Szprotawy oraz Dyrektor Szprotawskiego Domu Kultury dokonali oficjalnego otwarcia Święta Gminy, w ramach którego obchodzono jubileuszowy 25. Ogólnopolski Festiwal Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”.
 
Sobota rozpoczęła się od wizyty w parafii greckokatolickiej przy ulicy Koszarowej w Szprotawie, gdzie ksiądz Andrij Bundzylo warz z Olhą Bundzylo opowiedzieli historię szprotawskiej cerkwi oraz ugościli delegację obiadem.
Od godziny 14 delegacja wspólnie z mieszkańcami Szprotawy uczestniczyła w obchodach Święta Gminy. Niezwykle radosnym punktem był występ trójki artystów  wchodzących w skład delegacji - zespołu „Гонта”. Ich skoczne pieśni porwały publiczność do tańca.
 
Niedziela, ostatni dzień pobytu delegacji, rozpoczęła się od występu trio „Гонта” w cerkwi greckokatolickiej w Szprotawie. Następnie goście mieli okazję wysłuchać Koncertu Galowego festiwalu „Ziemia i Pieśń”.
 
Nawiązanie współpracy pomiędzy Szprotawą a Umaniem oraz tegoroczna wizyta delegacji stworzyła podstawy do rozwoju wzajemnych kontaktów społecznych i gospodarczych. Ponadto umożliwiła poznanie historii, kultury, tradycji i obyczajów obydwu narodów.
 
Umowa o współpracy i partnerstwie z miastem Umań została podpisana 30 września 2016 roku podczas oficjalnego pobytu delegacji szprotawskiej w Umaniu.  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

158Galeria zdjęć: Wizyta delegacji z Umania

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

  • Baner: Magdalenki
  • Baner: baner odnawiaMY Szprotawę
  • Baner: baner Pod Dębami
  • Baner: Baner Gospodarka śmieciowa