Kalendarium

24 czerwca

Aktualności

Zdobywcy Warmii i Mazur

Wakacje to czas odpoczynku i letniego leniuchowania, ale nie dla uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie. Podczas tegorocznych wakacji ponad 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami: Rafałem Dybowskim, Waldemarem Błażkowem oraz Olgą Tórz-Wciórką wybrała się na obóz turystyczny, zwiedzając w dniach 5-12 sierpnia najpiękniejsze miejsca Warmii i Mazur. Ośmiodniowy wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Szprotawie oraz dofinansowaniu pozyskanemu z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest- Park Sp. z o.o.
Miejsce zakwaterowania uczestników wyjazdu znajdowało się w malowniczej i niewielkiej miejscowości Bęsia koło Biskupca nad samym jeziorem Bęskim. Okazało się, że sierpniowa pogoda rozpieszczała wczasowiczów, którzy mogli bez umiaru zażywać kąpieli wodnych i słonecznych (oczywiście, pod czujnym okiem ratownika) oraz korzystać z kajaków znajdujących się na terenie ośrodka. Dodatkowymi atrakcjami wyjazdu były codzienne edukacyjne wycieczki, które spotkały się z wielkim uznaniem dzieci, jak i ich rodziców. Uczniowie już pierwszego dnia poznali historię i architekturę zamku krzyżackiego w Kwidzynie, a drugiego dnia oglądali starówkę w Elblągu oraz podziwiali walory przyrodnicze i kulturowe podczas rejsu Kanałem Elbląskim. Ciekawostką dla dzieci był fakt, że kanał łączy jeziora, których różnica poziomów sięga 100 m, a statki przetaczane są na specjalnych platformach - pochylniach ustawionych na szynach. Niezwykłym wrażeniem był „rejs” po trawie. Trzeciego dnia pełni energii uczniowie „zdobywali” Grunwald, zwiedzając z przewodnikiem historyczne muzeum i oglądając zekranizowaną bitwę z zakonem krzyżackim. Wakacyjny wyjazd przyniósł atrakcje nie tylko dla ducha, ale i dla ciała, dlatego kolejnego dnia odbył się spływ kajakowy najpiękniejszymi odcinkami rzeki Krutynia. Podczas tej pięciogodzinnej przeprawy uczniowie musieli wykazać się siłą mięśni i charakteru. Chwila relaksu po męczącym dniu wcześniejszym nastąpiła w środę, 9 sierpnia, gdy obozowicze wybrali się w niespieszną podróż Ełcką Kolejką Wąskotorową w głąb Mazur. Po odkryciu uroków tego regionu we wsi Sypitki odbyło się ognisko z pysznymi kiełbaskami sponsorowanymi przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest-Park. Najwięcej atrakcji przyniósł czwartek, kiedy uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w podróż po Fromborku śladami Mikołaja Kopernika (patrona Gimnazjum nr 1). Zwiedzili katedrę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, muzeum Kopernika, obejrzeli pokaz w planetarium oraz podziwiali panoramę miasta z wieży widokowej. Uzupełnieniem dnia był rejs statkiem po Mierzei Wiślanej nad morze - do Krynicy Morskiej. Ostatni pełny dzień pobytu to ponowny zwrot w przeszłość, tym razem do czasów I i II wojny światowej. Najpierw uczniowie poznali Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach nad jeziorem Mamry, gdzie znajduje się lokalne muzeum II wojny światowej, replika niemieckiej łodzi podwodnej, wystawa o tajnych broniach III Rzeszy, replika Bursztynowej Komnaty, 30 bunkrów oraz najwyższa wieża obserwacyjna na Mazurach. Później udali się do Giżycka, by na terenie Twierdzy Boyen wziąć udział w inscenizacji walk i działań wojennych na froncie wschodnim I wojny światowej przygotowanej przez grupy rekonstrukcji historycznej. W drodze powrotnej do Szprotawy na wszystkich czekała niespodzianka – dzięki dodatkowym funduszom pozyskanym od Invest-Parku możliwy był dłuższy postój w Toruniu na zwiedzanie staromiejskich zabytków i zakup pamiątek.
W trakcie tego ośmiodniowego wyjazdu dzieci, młodzież i dorośli nie tylko poznali piękne tereny, zabytki i historię Polski, w tym przede wszystkim Warmii oraz Mazur, ale także zawiązali nowe przyjaźnie i nauczyli się aktynie spędzać czas wolny. Wyjazd ten miał jeszcze jeden ważny cel dydaktyczny – wychowawcy każdego dnia przeprowadzali z uczniami pogadanki dotyczące zdrowego stylu bycia i życia oraz przestrzegali przed różnego rodzaju uzależnieniami rujnującymi nasze życie.
Wszyscy uczestnicy najpiękniejsze momenty wyjazdu zachowają w pamięci na długo, a co niektóre utrwalili na setkach zdjęć możliwych do zobaczenia na fb.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Zdobywcy Warmii i Mazur

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON