Logo: Szprotawa
Logo: BIP Logo: Facebook

Aktualności

Praktyki zawodowe niemieckich studentów w Szprotawie

2 listopada br. w Szprotawie gościła grupa niemieckich studentek i studentów wraz z profesorem Urlich Petzold oraz doktorem Kay Mengel. Celem spotkania było zapoznanie się z możliwościami odbywania praktyk zawodowych w Szprotawie.
Studenci zapoznali się z charakterem pracy w Powiatowym Domu Dziecka, Szkole Podstawowej nr 2 oraz Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Wymiany w Szprotawie.
Podczas letniego semestru praktyki w Szprotawie odbyło 6 studentów z Uniwersytetu w Cottbus. Studenci pomagali w pracy pedagogicznej, zapoznawali się z naszymi zasadami pracy socjalnej oraz współorganizowali polsko-niemieckie projekty szkolne, podczas których szprotawscy uczniowie uczyli się języka niemieckiego. Praktyki tego typu pozwalają z kolei niemieckim studentom naukę języka polskiego oraz zapoznawanie się z polską kulturą i obyczajami.
 
Gmina Szprotawa uczestniczy wraz z organizacją pożytku publicznego Albert-Schweitzer-Familienwerk z miasta partnerskiego Spremberg (Brandenburgia) (ASF Spremberg) we wspólnym projekcie „Transgraniczne Polsko-Niemieckie Centra Kształcenia i Wymiany w Sprembergu i Szprotawie”. W ramach projektu wyremontowany został budynek przy ul. Krasińskiego 23 (były „budynek PZU”) w Szprotawie. W Centrum organizowane są praktyki studenckie, spotkania międzynarodowe, nauka języków obcych oraz prowadzone szkolenia z zakresu polsko-niemieckiej pedagogiki socjalnej. Obok budynku powstała przystań kajakowa. Stwarza ona warunki zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych  do kontynuowania dobrych szprotawskich tradycji wodniackich i propagowania turystyki wodnej w naszym regionie. Po niemieckiej stronie powstało bliźniacze centrum z identycznym zakresem zadań.
 
Już w grudniu niemieccy studenci pomogą zorganizować dla szprotawskich dzieci wyjazd na Jarmark Bożonarodzeniowy w Cottbus. Wiosną odbędą się natomiast polsko-niemieckie interkulturalne warsztaty wielkanocne w Karpaczu. Będzie to okazja, aby wspólnie stworzyć świąteczną atmosferę oraz zapoznać się z obyczajami naszych sąsiadów.
 
Informacji dla osób zainteresowanych współpracą w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i odbywaniem praktyk zagranicznych udziela koordynator projektu Jakub Boryna, ul. Krasińskiego 23, 67-300 Szprotawa, tel. +48 68 414 53 56, +48 609 77 26 17,  e-mail

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

  • Baner: Magdalenki
  • Baner: baner odnawiaMY Szprotawę
  • Baner: baner Pod Dębami
  • Baner: Baner Gospodarka śmieciowa