Aktualności

Sprostowanie artykułu pt. „Wygrała w sądzie z urzędnikami”?

Możliwość korzystania z sieci kanalizacyjnej wydaje się w XXI wieku oczywistym powodem do zadowolenia wśród mieszkańców. Niestety, w Szprotawie jest ciągłym źródłem sporów. W ostatnim wydaniu Gazety Regionalnej ukazał się artykuł pt. „Wygrała w sądzie z urzędnikami”, w którym opisano sądową batalię jednej z mieszkanek ze szprotawskim magistratem.
Zgodnie z obowiązującym prawem po wybudowaniu kanalizacji, na każdym mieszkańcu, spoczywa obowiązek wykonania przyłącza we własnym zakresie. Większość mieszkańców doskonale rozumiała tę konieczność i przyłączyła się we wskazanym terminie. Tylko u nieznacznej części szprotawian kwestia ta budziła spore kontrowersje. Wśród tych osób znalazła się opisywana w artykule mieszkanka Szprotawy. Po wielokrotnych upomnieniach mieszkanki i przesuwaniu przez nią terminu podłączenia posesji, funkcjonariusze Straży Miejskiej zmuszeni zostali do nałożenia mandatu karnego. Należy podkreślić, że taka forma mobilizacji stosowana jest w szczególnych przypadkach. Wniosek o ukaranie mieszkanki został skierowany do sądu. Sąd uznał ją winną popełnienia zarzucanego jej czynu, a jedynie odstąpił od wymierzenia jej kary grzywny pieniężnej oraz obciążenia kosztami procesu sądowego. Co istotne sąd stwierdził, że okoliczności niepodłączenia do kanalizacji, na które powoływała się mieszkanka w trakcie rozprawy, nie stanowiły usprawiedliwionych przyczyn wyłączenia winy. Najistotniejsze jest jednak to, że sąd nie potwierdził zarzutów mieszkanki co do nierównego traktowania mieszkańców Gminy Szprotawa.
 
Nieprawdą jest również, że sąd przy rozstrzyganiu sprawy wziął pod uwagę argumenty mieszkanki przeciwko samodzielnemu ponoszeniu przez mieszkańców budowy przyłącza na swój koszt. Wręcz wskazał, że kwestia kosztów finansowych związanych z przyłączeniem do sieci spoczywa na właścicielu nieruchomości, co więcej sama kwestia finansowa nie stanowi powodów wyłączenia winy.  Jedyną okolicznością, dla której sąd pomimo, że uznał ją za winną ale odstąpił od wymierzenia jej grzywny pieniężnej, było wzięcie pod uwagę jej sytuacji majątkowej oraz faktu, że nie była dotychczas karana.
 
Należy sprostować jeszcze jedną rzecz – mieszkanka do dnia dzisiejszego nie przyłączyła się do kanalizacji.
 
Prawo i statystyki
 
Każdy mieszkaniec ma obowiązek podłączyć swoją posesję do kanalizacji, a na wójcie/ burmistrzu/ prezydencie spoczywa obowiązek podejmowania odpowiednich działań w przypadku odmowy przyłączenia.
  • W 2017 roku Straż Miejska sporządziła 18 wniosków do Sądu Rejonowego w Żaganiu o ukaranie za nieprzyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej;
  • Otrzymano 15 wyroków skazujących sprawców wykroczeń, trzy sprawy nadal są rozpoznawane przez sąd;
  • W dwóch przypadkach sąd uznał winę, lecz odstąpił od wymierzenia kary grzywny pieniężnej, ze względu na niskie dochody sprawców.
  • Nie było przypadków oddalenia przez sąd wniosku Straży Miejskiej o ukaranie.
W interesie mieszkańców
 
Ani w interesie Burmistrza Szprotawy ani Straży Miejskiej nie leży karanie mieszkańców mandatami za nieprzyłączenie do kanalizacji. Czynności te są wyrazem dbałości o dobro nadrzędne, jakim jest ochrona środowiska. Udzielane mandaty są ostatecznością. Tak jak wspólnie walczymy o zamknięcie składowiska odpadów w Kartowicach, tak razem powinno zależeć nam na czystości gleby i wód podziemnych. Budujący jest jednak fakt, że większość mieszkańców ma świadomość jak ważna jest racjonalna gospodarka ściekowa. W ten sposób dbamy przecież o czyste środowisko, nie tylko nasze, ale też przyszłych pokoleń.
 
Od stycznia br. funkcjonariusze Straży Miejskiej ponownie rozpoczynają kontrole posesji, które nie zostały jeszcze podłączone do kanalizacji.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON