Logo: Szprotawa
Logo: BIP Logo: Facebook

Aktualności

Gminne Obchody Dnia Strażaka

W sobotę, 12 maja br., odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z przekazaniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji wszystkich strażaków, w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lesznie Górnym. Po nabożeństwie, przy akompaniamencie Szprotawskiej Orkiestry Dętej, odbył się przemarsz pododdziałów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i powiatowych, zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy na plac przed świetlicę wiejską w Lesznie Górnym, gdzie miały miejsce dalsze obchody.
Zgodnie z ceremoniałem pożarniczym dowódca uroczystości dh Jan Marszałek złożył meldunek Janowi Chmielewskiemu Prezesowi Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żaganiu o gotowości do rozpoczęcia uroczystości.
Zaproszonych gości przywitał Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha i podziękował wszystkim strażakom za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu obowiązków oraz życzył, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. Pogratulował również strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym zakupu nowego samochodu pożarniczego i zaangażowania jakie jednostka wykazała w pozyskanie środków na jego zakup.  
Na ręce prezesów jednostek OSP z gminy Szprotawa, Prezesa Powiatowego ZOSP RP w Żaganiu, Komendanta Powiatowego PSP w Żaganiu, Komendanta Gminnego ZOSP RP w Szprotawie i Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Szprotawy, Burmistrz Józef Rubacha wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Szprotawie Władysławem Sobczakiem, wręczyli pamiątkowe tabliczki z życzeniami.
W dalszej części dokonano uroczystego wręczenia aktu przekazania średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki IVECO EUROCARGO dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym. Akt przekazania samochodu i kluczyki, na ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym dh Alana Sobolewskiego. wręczyli: Burmistrz Józef Rubacha, Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żaganiu dh Jan Chmielewski, Komendant Powiatowy PSP w Żaganiu - mł. bryg. Marek Ławrecki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Szprotawie Władysław Sobczak. Poświęcenia samochodu dokonał ks. Przemysław Kaminiarz.
Zakup specjalistycznego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w kwocie 295 tys. zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w kwocie 70 tys. zł, środków własnych Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym w kwocie 25 tys. zł oraz ze środków gminy Szprotawa w kwocie 362.224 zł. Łączny koszt zakupu samochodu wraz ubezpieczeniem i rejestracją pojazdu wyniósł 727.224 zł.
 
Uroczystości były okazją do wręczenia podziękowań za wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym dla:
 • Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Bryg. Leszka Suskiego,
 • Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Mariusza Herbuta,
 • Jolanty Fedak,
 • Radnych Rady Miejskiej w Szprotawie,
 • Komendanta Powiatowego PSP w Żaganiu - mł. bryg. Marka Ławreckiego,
 • Sołtysa wsi Leszno Górne Władysława Sobczaka i mieszkańców Leszna Górnego;
 • Nadleśniczego Nadleśnictwa w Szprotawie Dariusza Chełskiego,
 • Kierownika Szkoły Filialnej w Lesznie Górnym Krystyny Matczak. 
Obecnym w uroczystościach Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha, Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Żaganiu dh Jan Chmielewski, Prezes OSP Leszno Górne dh Alan Sobolewski wręczyli podziękowania za wsparcie w zakupie samochodu i  działalności OSP. 
W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie Górnym podziękowania założył Marcin Chmura. 
Dh Alan Sobolewski i dh Jan Chmielewski podziękowali również Burmistrzowi Szprotawy Józefowi Rubacha oraz Zastępcy Burmistrza Pawłowi Chylakowi za zaangażowanie i wsparcie przy zakupie nowego samochodu pożarniczego.
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

21Galeria zdjęć: Gminne Obchody Dnia Strażaka

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

 • Baner: Magdalenki
 • Baner: baner odnawiaMY Szprotawę
 • Baner: baner Pod Dębami
 • Baner: Baner Gospodarka śmieciowa