Aktualności

Perły ziemi szprotawskiej odkrywane na nowo

Powołane niedawno przez Burmistrza Szprotawy Mirosława Gąsika społeczne zespoły robocze nie próżnują. Przypomnijmy, są to kolejno: zespół ds. inwentaryzacji przyrodniczej, ds. rewitalizacji turystycznej oraz ds. rozplanowania ścieżek rowerowych. Każdy składa się zarówno z urzędników jak i przedstawicieli lokalnego społeczeństwa. Ich pracę koordynuje Maciej Boryna - Naczelnik Wydziału Gospodarki i Rozwoju. 
Jak już wcześniej informowaliśmy magistrat pragnie w sposób profesjonalny gospodarować zabytkowym Parkiem Goepperta. Z uwagi na uwarunkowania prawne wszelkie działania w tym zacnym parku będą wymagały uzgodnień z właściwym konserwatorem zabytków, a do tego potrzebna będzie dokumentacja. Dlatego jeden z zespołów opracowuje obecnie „Założenia do rewitalizacji Parku…” W tym celu trzeba m.in. sięgnąć do materiałów historycznych, w tym do zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Jak się okazało po wstępnych poszukiwaniach, dokumentacja z okresu zakładania parku (przełom XIX/XX wieku) szczęśliwie przetrwała zawieruchę wojenną. Bardzo cenny materiał stanowią ponadto licznie zachowane zdjęcia i widokówki. 
 
Kolejnym przedsięwzięciem są działania zmierzające do ustanowienia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”. To prawy dopływ rzeki Szprotawa, który w większości swojego biegu zachował się w unikatowej naturalnej formie i reprezentuje wybitne zmienne walory krajobrazowe. W jego czystych wodach występują rzadkie i chronione gatunki ryb. Rzekę upodobali sobie ostatnio także kajakarze. Na terenie gminy od 2007 roku funkcjonuje już Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Park Słowiański”, na obszarze którego urządzono ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z miejscami do odpoczynku. W ten sposób nie tylko chronimy, ale również promujemy gminne walory przyrodniczo-kulturowe, służące zarówno do celów turystycznych jak też rekreacyjnych i edukacyjnych. 
 
 
Mało kto wie, że na ziemi szprotawskiej znajduje się jeden z największych w regionie głazów narzutowych, choć wyglądem bardziej przypomina on skałę. Co ciekawe, już przed wojną był objęty ochroną prawną jako pomnik przyrody nieożywionej. Można go dostrzec z drogi wojewódzkiej nr 297 jadąc w kierunku Zielonej Góry, niedaleko za wsią Długie. Co najmniej połowa granitowo-kwarcowego olbrzyma jest ukryta w ziemi, stąd nikt nie wie, jak naprawdę jest wielki. Zgodę na objęcie ochroną prawną wyraziło już Nadleśnictwo Szprotawa, następnie projekt trafi do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a ostatecznie zostanie przedłożony Radzie Miejskiej. W pobliżu głazu zachował się tajemniczy wał ziemny, biegnący prawdopodobnie po historycznej granicy pomiędzy ziemią szprotawską a kożuchowską. 
 
 
Aby nie skończyło się jedynie na formalnościach, wymienione wyżej cenne walory przyrodniczo-kulturowe zostaną oznaczone na mapach oraz opisane w przewodnikach i specjalnych artykułach. Na ich ochronę i zagospodarowanie turystyczne gmina będzie mogła ubiegać się o środki finansowe. Każdy z obiektów powinien być w terenie oznakowany, dostępny i opatrzony tablicą informacyjną. O dalszych pracach grup będziemy informować na bieżąco, a osobom społecznie zaangażowanym dziękujemy w imieniu całej lokalnej społeczności. 
 
Gorąco zachęcamy do wędrówek i spacerów po uroczych zakątkach ziemi szprotawskiej.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON