Logo: Szprotawa

Kalendarium

11 lipca 1597: Cesarz Rudolf odnawia Szprotawie herb miejski

CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT KORONAWIRUSA! WEJDŹ TUTAJ: https://www...

Aktualności

Ceny za wodę i ścieki idą w dół!

15 maja br. podczas konferencji prasowej Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik oraz Prezes SzWiK Ryszard Becla ogłosili nowe, zatwierdzone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Szprotawa.
Zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami od 1 czerwca 2019 roku obniżce ulegają ceny za wodę i ścieki. Potrzeba przystąpienia do prac hamujących katastrofalny trend wzrostu cen podjęta została przez burmistrza Gąsika jeszcze przed objęciem przez niego funkcji Burmistrza Szprotawy. Burmistrz Gąsik oraz jego koalicjanci głośno wyrażali niezadowolenie ze stale rosnących opłat lokalnych, którymi obciążani są mieszkańcy Szprotawy. Podjęto zatem działania, aby tę niekorzystną sytuację odwrócić. Przeprowadzona została analiza ekonomiczna, która pozwoliła na rzetelną ocenę finansową spółki i przystosowanie warunków jej funkcjonowania do aktualnej sytuacji społecznej i rynkowej.
 
Wyniki raportu wskazały, że wysokie stawki za wodę i ścieki wynikały ze złego zarządzania i błędnie podejmowanych decyzji. Pozwoliły też na podjęcie radykalnych kroków.
W pierwszej kolejności burmistrz Gąsik zatrzymał zatwierdzone jeszcze przez poprzedników podwyżki cen, które miały wejść już od 1 czerwca bieżącego roku. Następnie Prezes SzWiK wystąpił do PGW Wody Polskie z wnioskiem o zatwierdzenie nowych, obniżonych stawek.
 
Tym sposobem od 1 czerwca 2019 r. mieszkańcy Szprotawy, zapłacą za wodę i ścieki o 8 % mniej w stosunku do stawek obowiązujących w poprzednio zatwierdzonej taryfie. Zgodnie z prognozą nowe ceny pozwolą na wygenerowanie w ciągu 3 lat około 700 – 800 tys. zł oszczędności, które pozostaną w kieszeniach szprotawian. Działania te to jeden z etapów budowania taniej i przyjaznej mieszkańcom gminy.
 
Burmistrz Gąsik zapewnił, że niższe stawki nie wynikają ze zwiększenia dopłat finansowanych przez urząd i w żaden sposób nie obciążają gminnego budżetu. Nowa taryfa nie wpłynie również na kondycję i dalszy rozwój Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji oraz jakość świadczonych przez spółkę usług. Obecnie spółka realizuje intensywny program inwestycyjny, m.in. wprowadza elektroniczny system odczytu liczników.
 
Burmistrz Mirosław Gąsik dziękuje całej załodze spółki Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacja oraz wszystkim osobom zaangażowanym w pracę, z której efektów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Szprotawy. Wyniki podjętych działań będą również bodźcem do dalszych starań na rzecz doskonalenia systemu kanalizacji wodno-ściekowej.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Przedszkole Rolna
  • Baner: Gispodarka śmieciowa
  • Baner: baner Zdalna Szkoła
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt