Aktualności

Powietrze w mieście monitorowane

Gmina Szprotawa zakupiła w br. sensor jakości powietrza, który zamontowano na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie przy ul. Kopernika 23.
Sensor pobiera następujące dane pomiarowe:
  • temperaturę powietrza,
  • wilgotność,
  • ciśnienie,
  • stężenie pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10.
 
Oprócz monitorowania jakości powietrza, zakupu dokonano także w celach edukacyjnych – mówi Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Dzieci i młodzież podczas zajęć mogą korzystać nieodpłatnie z wszystkich ogólnodostępnych danych o jakości powietrza w okolicy ul. Kopernika, w tym w rejonie szkoły. Wyniki pomiarów znajdują się na stronie https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=988.
Gmina ma także możliwość korzystania z generowanych danych statystycznych i analitycznych.
 
 
To drugie tego typu urządzenie w mieście, dzięki któremu każdy za pośrednictwem internetu może zapoznać się z parametrami jakości powietrza w czasie rzeczywistym oraz historycznym. Pierwsze zainstalowano przy ul. Muzealnej 6 w ramach konkursu „Wiem, czym oddycham” (https://airly.eu/map/pl/#51.56425,15.53596,i2749).
 
Jak można zauważyć, jakość powietrza ulega znacznemu pogorszeniu w sezonie grzewczym, głównie za sprawą tzw. kopciuchów węglowych oraz spalania w piecach różnego rodzaju niedozwolonych substancji i odpadów. W przypadku podejrzenia stosowania niewłaściwego opału sprawę można zgłosić inspektorowi ds. kontroli i postępowań w Urzędzie Miejskim – informuje Maciej Boryna, naczelnik Wydziału Gospodarki i Rozwoju. Gmina posiada Plan Gospodarki Niskoemisyjnej na lata 2016-2020 i sukcesywnie go realizuje. Jednakże sezonowo skala problemu jest znaczna, a jego rozwiązanie zależne jest w dużej mierze od wymiany przestarzałych systemów grzewczych na ekologiczne, głównie przez użytkowników indywidualnych. Pracownicy urzędu udzielają w tym zakresie informacji o możliwościach pozyskania środków na wymianę pieców.
 
Nadto w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu nowego pieca. Wysokość dofinansowania zależna jest o dochodów.
Tutejszy urząd planuje również udzielanie dofinansowania na ten cel ze środków budżetowych. O szczegółach dofinansowania mieszkańcy zostaną poinformowani na początku 2020 roku.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON