Logo: Szprotawa

Kalendarium

24 września 1931: Urodził się Hieronim Szczegóła, polski historyk i nauczyciel akademicki związany ze Szprotawą

CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT KORONAWIRUSA! WEJDŹ TUTAJ: https://www...

Aktualności

Dożynki w cieniu koronawirusa

Tegoroczne gminne święto plonów różnić się będzie od pozostałych. Decyzja o organizacji dożynek w Szprotawie, w okrojonej formie ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, podjęta została przez sołtysów podczas spotkania w szprotawskim ratuszu.
W poniedziałek, 3 sierpnia br., w sali posiedzeń Pełniąca Funkcję Burmistrza Ewa Gancarz gościła sołtysów ze szprotawskich sołectw. Spotkanie poświęcone było organizacji tegorocznego gminnego święta plonów, które tradycyjnie jest czasem radości, podziękowań za plony oraz oddania hołdu rolnikom i społeczności wiejskiej za trud włożony w ich ciężką pracę.
 
Pierwotnie, zgodnie z wolą sołtysów, w 2020 roku dożynki miały zostać zorganizowane przez sołectwa Siecieborzyce oraz Witków na terenie wsi Siecieborzyce. Niestety, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, związaną z zagrożeniem koronawirusem oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców postanowiono, że święto plonów w ograniczonej formie odbędzie się w Szprotawie, w niedzielę, 30 sierpnia, podczas festiwalu Ziemia i Pieśń.
Dożynki rozpoczną się mszą świętą, podczas której podziękujemy za zebrane plony oraz rolniczy trud, natomiast szacunek dla chleba, nieodłącznego elementu naszego dziedzictwa kulturowego, wyrazimy podczas symbolicznego obrzędu chleba. Nie odbędą się konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejsze stoisko. Wspólny wieniec dożynkowy, który wykonany zostanie przez wszystkie sołectwa, reprezentować będzie naszą gminę 6 września, podczas wojewódzkiego święta plonów.
 
Podczas uroczystości w Szprotawie będzie obowiązywał reżim sanitarny. Uczestnicy nabożeństwa oraz obrzędu chleba, który odbędzie się w parku przy Szprotawskim Domu Kultury, będą zobligowani do noszenia maseczek oraz zachowania wymaganego dystansu społecznego.
 
Wszyscy wyrażamy głęboką nadzieję, że za rok, bez jakichkolwiek ograniczeń dożynki zorganizowane zostaną z należną temu świętu oprawą – muzyką, zabawą, kolorowymi wieńcami, barwnym korowodem i mnóstwem tradycyjnego, pysznego jedzenia. 
 
Podczas spotkania omówiono również aktualne problemy w naszej gminie.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Przedszkole Rolna
  • Baner: Fundusz Dróg Samorządowych
  • Baner: baner Zdalna Szkoła
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL