Logo: Szprotawa

CO MUSISZ WIEDZIEĆ NA TEMAT KORONAWIRUSA! WEJDŹ TUTAJ: https://www...

Aktualności

Urzędnicy otwarci na lokalne inicjatywy

Na początku lipca br., grupa mieszkańców oraz radnych wyszła z inicjatywą doposażenia strefy rekreacyjno- sportowej przy ulicy Orzeszkowej w sprzęt sportowy do gry w siatkówkę oraz zestaw wypoczynkowy wykonany ze śmigieł turbiny wiatrowej. Problem pojawił się, gdy okazało się, że urządzenia zamontowane zostały z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa.
- Bezkompromisowości, braku empatii oraz współpracy ze strony urzędu zarzucają niektórzy radni w związku z sytuacją, jaka miała miejsce na placu zabaw przy Orzeszkowej – mówi Ewa Gancarz Pełniąca Funkcję Burmistrza. – Szkoda, że wszyscy negujący moje działania oraz podległych mi urzędników nie przedstawiają i nie rozpatrują sprawy w sposób obiektywny, biorąc pod uwagę argumenty obu stron.Już w lipcu, w informacji opublikowanej na urzędowej stronie internetowej i profilu fb, dziękowałam zaangażowanym radnym i mieszkańcom za inicjatywę mającą na celu upiększenie i wzbogacenie naszego miasta, bo przecież takie przedsięwzięcia ogromnie cieszą! Niestety, wskazano mi, że urządzenia zostały zamontowane z naruszeniem przepisów prawa. Pierwszym moim krokiem, zgodnie z obowiązującą procedurą, było wyłączenie z użytku  (nazwane zresztą w mediach „aresztowaniem”) ławeczki i urządzenia do siatkówki.
Zaistniała sytuacja w ogóle nie miałaby miejsca, gdyby inicjatorzy akcji wystąpili do właściciela terenu czyli do gminy o zgodę. Wówczas zostaliby poinformowani, że w wybranym przez nich miejscu sprzęt do siatkówki nie może zostać zamontowany ze względu na brak wymaganej wolnej przestrzeni, a zestaw wypoczynkowy musi mieć właściwy certyfikat. Proszę mi wierzyć lub samemu sprawdzić wytyczne w tym zakresie. Pomimo że wydaje się, że miejsca jest sporo, a sprzęt kiedy jest nieużywany, może być demontowany, Inspektor Nadzoru Budowlanego nałożyłby karę za instalację urządzeń w sposób w jaki zostały zamontowane. W całym wydarzeniu zastanawia jedynie fakt, że o zgodę na posadzenie roślin zielonych wystąpiono, o zgodę na instalację urządzeń już nie.
Jednak, nawet w trudnych sytuacjach można wypracować kompromis. Wspólnie z radnymi wyznaczylibyśmy inny teren na Sowinach, który można byłoby przeznaczyć do gry w siatkówkę. Do takich rozmów jednak nie doszło. Radni bez zgody gminy zamontowali urządzenia, a po wyłączeniu ich przeze mnie z użytku, od razu zarzucili mi brak współpracy i duszenie inicjatywy lokalnej, co jest nieprawdą! Ratusz jest otwarty dla wszystkich. Zapraszam do rozmów, abyśmy wspólnie ustalili miejsce, gdzie bezpiecznie będzie można zamontować sprzęt do siatkówki i z niego korzystać.Proszę zastanowić się jaka byłaby reakcja, gdyby na placu zabaw doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nikt nie winiłby i nie pociągnął do odpowiedzialności inicjatorów akcji, ponieważ to wyłącznie na gminie ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na obiektach, których jest właścicielem. Jakie wówczas pojawiłyby się komentarze ....... Dlatego raz jeszcze zachęcam do prawdziwej współpracy. Bez względu na przekonania, które nas czasami różnią, jedno powinno nas łączyć – chęć pracy na rzecz rozwoju naszej gminy.  
Załączam również do wglądu pismo, które zobligowana byłam wystosować do inicjatorów akcji z wezwaniem do usunięcia sprzętu sportowego oraz zestawu wypoczynkowego, który choć posiada certyfikat producenta, nie legitymuje się dokumentem obowiązującym na obiektach przeznaczonych do użytkowania przez dzieci.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Przedszkole Rolna
  • Baner: Fundusz Dróg Samorządowych
  • Baner: baner Zdalna Szkoła
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL