Logo: Szprotawa

Kalendarium

25 czerwca 1682: Szprotawski klasztor nabywa wieś Kartowice

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

Likwidujemy kopciuchy!

Od kilku lat walczymy o czyste powietrze dla Szprotawy, sukcesywnie likwidując kopciuchy w komunalnych budynkach mieszkalnych i zastępując je piecami gazowymi. Na walkę ze smogiem, co roku gmina przeznacza kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dobrze, że o zanieczyszczeniu powietrza zaczęto w końcu mówić i je zauważać, bowiem smog to nie tylko problem wielkich miast. Szprotawa włączyła się w akcję usuwania starych kopciuchów i walkę o czyste powietrze. Za pośrednictwem spółki Chrobry, z budżetu gminy, rocznie finansowana jest wymiana około 10-12 starych pieców w mieszkaniach komunalnych, zlokalizowanych przy ulicach Rynek, gen. Andersa, I Armii, Odrodzenia czy Młynarskiej. Mieszkańcy mogą również sięgać po pieniądze z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.
 
- Chcemy jak najszybciej pozbyć się problemu kopciuchów, a tym samym rozpędzić smog spowijający miasto w sezonie grzewczym – mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Dlatego podjąłem decyzję, że od przyszłego roku zintensyfikujemy wymianę pieców w mieszkaniach komunalnych. Mieszkańcy często jeszcze ogrzewają domy starymi piecami węglowymi, które powodują potworne zadymienie i zanieczyszczenie powietrza. Do tego dochodzi jeszcze palenie odpadów, które powinny trafiać na wysypiska śmieci, a nie do naszych pieców. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców, abyśmy wspólnie walczyli o czyste powietrze dla gminy. Nie palcie Państwo odpadów w swoich piecach grzewczych, bo pogarsza to jakość powietrza i w żaden sposób nie sprzyja zdrowiu. Unikajmy tych domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla naszego życia po prostu zagrożeniem. Ponadto, pamiętajmy, że zatruwanie powietrza jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL