Aktualności

SENIORZE - ruszamy ze szczepieniami przeciwko COVID-19!

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.
Harmonogram rejestracji
Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:
  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat;
  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.
Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
 
Jak się zapisać na szczepienie?
Są trzy sposoby zapisania się na szczepienie:
 
1. skontaktuj się z wybranym punktem szczepień 
Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim.
 
2. zadzwoń na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień 989
Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
 
3. online za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.
 
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) najważniejsze informacje
  • IKP dostępne jest pod adresem pacjent.gov.pl/
  • do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód);
  • Obejrzyj i posłuchaj Michała Czerneckiego - ambasadora kampanii „e-Polak potrafi!”, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces zakładania profilu zaufanego. 
 
Gdzie w Szprotawie można się zaszczepić?
W Gminie Szprotawa wyznaczone są dwa punkty szczepień:
  • Nowy Szpital, ulica Henrykowska 1, Szprotawa, tel. 515079185. Rejestracja od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 12.00.
  • Prywatna praktyka Lekarza Rodzinnego Lucyna Wejknis, ul. Kolejowa 1, Szprotawa, tel. 68 3765553
Numery telefonów podane zgodnie z informacją www.gov.pl
Pełna lista dostępnych punktów spoza Gminy Szprotawa dostępna jest na stronie -https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien
 
 
Transport osób na szczepienia przeciwko COVID-19
Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, w tym osoby niepełnosprawne, mogą zgłaszać potrzeby w zakresie organizacji transportu w Urzędzie Miejskim w Szprotawie pod numerem telefonu:
  • Koordynator Janusz Dyba dyżur informacyjny - telefon 605 047 412; w poniedziałki od 8-19, wtorek – piątek od 7-19, sobota 10-15;
  • Koordynator Marta Wojtkowiak dyżur informacyjny - telefon 68 376 05 87, w poniedziałki od 8-18, wtorek- piątek 7-18.
 
Osoby uprawnione do dowozu do punktów szczepień:
  • osoby niepełnosprawne, tj. posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień, w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
  • osoby powyżej 70 roku życia, mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień, w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
 
Jak przygotować się do szczepienia na koronawirusa?
Szczepienie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, szczepienie można wykonać o dowolnej porze dnia. Szczepionka będzie podana w formie iniekcji w ramię. Jak przed każdym innym szczepieniem, lekarz na początku kwalifikuje pacjenta do podania szczepionki ‒ odbywa się to w trakcie tej samej wizyty.
Osoba, która otrzymała szczepionkę (lub jej opiekun) powinna otrzymać "Kartę identyfikacji i przypomnienia o szczepieniu" zawierającą termin podania drugiej dawki szczepionki.
 
Czy szczepionka na COVID-19 jest płatna?
Szczepionka na koronawirusa jest dobrowolna i bezpłatna dla wszystkich grup.
 
Dlaczego warto się szczepić na COVID-19?
  • Szczepionka przeciwko COVID-19 może zapobiec zakażeniu COVID-19;
  • Szczepienie chroni w ok. 95% przed zachorowaniem i groźnymi powikłaniami COVID-19;
  • Otrzymanie szczepionki na COVID-19 może złagodzić przebieg choroby, gdy jednak zachorujesz;
  • Ochronisz innych ‒ rodzinę, przyjaciół i znajomych, szczególnie osoby o podwyższonym ryzyku ciężkiej choroby wywołanej przez COVID-19;
  • Pomożesz ograniczyć pandemię. Noszenie masek i utrzymywanie dystansu społecznego pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na wirusa lub rozprzestrzeniania go na innych, ale te środki nie wystarczą. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa. A dzięki ograniczeniu epidemii będzie można powoli znosić obostrzenia i wracać do normalnego życia.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON