Logo: Szprotawa

Kalendarium

13 czerwca 1755: Szprotawa została zobowiązana do uprawy drzew morwowych

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

NEW WIND URBAN SPACE

Co kryje się pod tym tajemniczym tytułem? Niedawno w Szprotawie i okolicy pojawiły się futurystyczne obiekty, które kojarzą się z wieżyczkami okrętów podwodnych, czy pojazdami kosmicznymi. W rzeczywistości to pierwsza w Polsce plenerowa wystawa urządzeń odpoczynkowych powstałych z recyklingu turbin wiatrowych.
Oryginalne dzieła artystyczne stanęły tam, gdzie do tej pory brakowało infrastruktury wypoczynkowej, tj. na parkingach turystycznych, niezagospodarowanych skwerach, w ciągach tras spacerowych, czy strefach aktywności mieszkańców. Pomagają zrelaksować się i odpocząć, chronią przed wiatrem, deszczem i słońcem.
 
Autorem wystawy jest rodzima firma z branży recyklingu Anmet z Wiechlic, której główną działalnością jest produkcja urządzeń ze zużytych łopat turbin wiatrowych. Jak podkreśla właściciel firmy, ponowne wykorzystanie śmigieł zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, dając im jednocześnie drugie życie. W Danii i Holandii tego typu materiały z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji przystanków autobusowych, ławek, stolików i urządzeń na placach zabaw.
Śmigła kompozytowe to niezwykle wytrzymały, obojętny na zjawiska atmosferyczne i bezpieczny dla środowiska materiał, niewchodzący w reakcję z otoczeniem.
Firma Anmet prowadzi prace badawcze i testuje prototypy modeli, współpracując z wyższymi uczelniami technicznymi w Polsce (m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Koszalińska, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Wraz z Instytutem Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego prezentowali urządzenia na prestiżowych targach designu "4 Design Days" w Katowicach, spotykając się z pozytywnym odbiorem.

Zapraszamy do zwiedzania i korzystania z wystawy z wykorzystaniem stworzonej mapy urządzeń: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1KdyoSORU7o51sgF0DbWhwsTEoCqcm5m3&ll=51.55815083677535%2C15.510875724267592&z=13
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL