Logo: Szprotawa

Kalendarium

15 czerwca

Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów,...

Aktualności

„Ewangelik” własnością gminy!

26 maja br. burmistrz Mirosław Gąsik podpisał akt notarialny z miejscowym proboszczem Parafii Polskokatolickiej ks. Stanisławem Stawowczykiem, w wyniku którego nasza gmina stała się właścicielem ruin kościoła ewangelickiego w centrum miasta.
Kościół wzniesiono w XVIII wieku na murach piastowskiego zamku. Po II wojnie światowej dawny „ewangelik” był wykorzystywany do nabożeństw przez różne wyznania do lat 60. ubiegłego wieku. Następnie komunistyczne władze pozwoliły na jego rozkradanie i dewastację. Wskutek takiego podejścia w sercu miasta od pół wieku straszy ruina.
 
- Równo 20 lat temu zadania odbudowy kościoła podjął się zmarły niedawno ks. Ryszard Szykuła. Mimo dużego zaangażowania z przyczyn niezależnych nie powiodło się. Dzisiaj ma miejsce historyczne wydarzenie, ruiny kościoła, a dawnego zamku wracają na stan gminy – komentuje burmistrz.
 
- Magistrat planuje w pierwszej kolejności zabezpieczyć obiekt. A docelowo miałaby to być tzw. bezpieczna ruina, wykorzystywana na cele kulturalne i ekumeniczne, w tym koncerty, śluby, msze. W zamkowej bastei chcielibyśmy urządzić małą kaplicę, by uszanować sakralny charakter budowli – dodaje Maciej Boryna Kierownik Wydziału Przedsiębiorczości, Promocji i Turystyki. - Wieża miałaby mieć charakter punktu widokowego.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

poniedziałek:    08:00 - 16:00
wtorek-piątek:    07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL