Kalendarium

1 czerwca 1537: Cesarz Ferdynand potwierdza Szprotawie wszystkie przywileje

Aktualności

Uroczyste powitanie repatriantów

19 stycznia br. w szprotawskim ratuszu uroczyście powitano dwie spokrewnione ze sobą rodziny repatriantów, które pod koniec grudnia zamieszkały w Szprotawie. Mieszkania dla rodzin przygotowane zostały dzięki rządowej dotacji w wysokości 406 tys. zł, przekazanej przez Wojewodę Lubuskiego.
W poczet mieszkańców Szprotawy uroczyście przyjęte zostały rodziny, których członkowie są potomkami Polaków wysiedlonych w 1936 roku z Ojczyzny i przymusowo przeniesionych do Kazachstanu. Dla nowych mieszkańców Szprotawy przyjazd do Polski to bardzo duże wydarzenie. Podkreślają, że życie w Kazachstanie bardzo różni się od życia w Polsce. Ogromnie cieszą się z możliwości zamieszkania i podjęcia pracy w naszym mieście oraz z nowych mieszkań, w których znaleźli wszystko co jest potrzebne do życia, a które wynajęła im nasza gmina. 
 
Zgodnie z polską tradycją nasi rodacy powitani zostali chlebem i solą. Nie zabrakło również ciepłych słów i życzeń.
 
- Umożliwienie powrotu do Ojczyzny osobom, których przodkowie nie z własnej woli opuścili nasz kraj, tylko ponad osiemdziesiąt lat temu przymusowo zostali wysiedleni i przeniesieni do Kazachstanu to nasz moralny obowiązek – podkreśla burmistrz Mirosław Gąsik. – Staramy się wynagrodzić historyczne krzywdy i dołożymy wszelkich starań, aby nasi rodacy, którzy przyjechali zza wschodniej granicy i zamieszkali w Szprotawie, odnaleźli tu prawdziwy, ciepły i przyjazny DOM. Dorośli członkowie tych rodzin już wkrótce podejmą pracę w Szprotawie. Dzieci natomiast rozpoczną kształcenie przedszkolne.  Wszyscy przejdą intensywny kurs języka polskiego.
 
Dodam  jeszcze, że na tym nie kończymy akcji pomocy repatriantom. Możliwość przyjęcia do naszej gminy Kresowian to piękna lekcja patriotyzmu i dziejowa sprawiedliwość. Nasi rodacy mogą w ten sposób spełniać marzenia swoich przodków o życiu w ukochanej Ojczyźnie.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON