Aktualności

MAJÓWKA ZE SPROTAVIA TOURISTICA

Na rower, na spacer, na łono przyrody i do ciekawych zabytków albo przygoda jako odkrywca. SPROTAVIA TOURISTICA opracowała prawie 100 propozycji ciekawego spędzania czasu w Szprotawie i okolicy na każdy gust. Klikasz w obrazek i masz opis atrakcji, link do mapy oraz fotografie.
 
Blisko 100 propozycji
Wystarczy kliknąć w obrazek
 
Link do serwisu Sprotavia Touristica - kliknij
 
Kochasz przyrodę?
Wiosna to najlepszy moment na śledzenie, jak wszystko budzi się do życia. Zregenerujesz siły nad Stawami Bobrowickimi pośród Borów Dolnośląskich, obserwując ptactwo wodne i wdychając zdrowe sosnowe powietrze. Wiedzieliście, że wokół dorosłej sosny nie ma w ogóle bakterii chorobotwórczych? Miasto i nadleśnictwo wybudowało niedawno wyposażone parkingi turystyczne na trasie Pętli Bobrowickiej.
Rezerwat Buczyna Szprotawska to kolejne stanowisko o charakterze uzdrowiskowym. Wiedzieli o tym dobrze dawni szprotawianie, wznosząc w końcu XVIII wieku w sercu buczyny wiatę i kuchnię dla turystów.
Niemniej pozytywnych doznań dostarczy Pustynia Kozłowska, ze wsi Kozłów to jedynie godzinny spacer w jedną stronę, a z piaszczystych wzgórz niekiedy odsłania się widok na Karkonosze i Śnieżkę.
A czy zaliczyliście już ścieżkę przyrodniczo-leśną „Potok Sucha” z wygodnymi ławami co kilometr? Turystyczny posiłek przy stole nad samym potokiem będzie smakował wyjątkowo.
Na terenie miasta, w dzielnicy Iława znajduje się Park Huta z oznakowaną ścieżką dydaktyczną do szczelin przeciwlotniczych z okresu II wojny światowej.
 
Na kawę, ciasto czy lody z chwilą relaksu można udać się do Pałacu Wiechlice lub Pałacu Henryków. Pierwszy związany jest z legendą o francuskim skarbie, do którego wedle prawdopodobieństwa nawiązuje opowiadanie Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”, i które doczekało się zresztą filmowej ekranizacji. Przy drugim rosną jedne z największych i najstarszych dębów szypułkowych w okolicy, tj. Henryk oraz Vim Sampers - dawny Blaszak, od poniemieckich stalowych okuć wzmacniających koronę drzewa.
 
Połączenie przyrody i archeologii to wizyta w Parku Słowiańskim ze słabo poznanymi ziemnymi reliktami po starożytnych Bobrzanach. Do dziś poszukuje się miejsca bitwy z udziałem Bolesława Chrobrego gdzieś pod Szprotawą. Nikt też nie ustalił, co działo się w tajnym kompleksie wojskowym Strzelnica Komarowo, a niedawno była tam ekipa znanej zagranicznej telewizji. Jeśli chcesz odkryć poniemiecką osadę skrytą głęboko w borach, powiązaną z tajemnicami III Rzeszy i Hermannem Goeringiem, to szykuj się na wielką wyprawę do Spalonej Wsi.
 
Z naszymi pociechami możemy też wybrać się na niedawno otwarty Pumptrack Velo Sprotavia i ciągle rozwijany Paleopark Szprotawa. A może spacer po mieście śladami światowej sławy paleobotanika Goepperta czy odszukiwanie tajemnych symboli masońskich na budowlach?
 
Masz pytania?
Potrzebujesz darmowej mapy, książki, podpowiedzi, rozmowy z ekspertami od regionu lub przewodnika, do Twojej dyspozycji jest Punkt Informacji Turystycznej w Szprotawie przy Pl. Kościelnym 2 (dawny klasztor).
 
Link do serwisu Sprotavia Touristica - kliknij
 
 
Maciej Boryna
Starszy przewodnik lokalny
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON