Kalendarium

24 czerwca

Aktualności

MAMY DOFINANSOWANIE NA PARK NARODÓW W WIECHLICACH!

Dzięki otrzymanym 100 tys. zł wsparcia z budżetu Województwa Lubuskiego już wkrótce na terenie, dziś zapomnianego i zapuszczonego, cmentarza jenieckiego w Wiechlicach powstanie „Park Narodów”, który będzie miejscem turystyki martyrologicznej. Jak podkreśla burmistrz Mirosław Gąsik do dbania o tego typu obiekty pamięci zobowiązuje nas prawo międzynarodowe i kultura.
 
Park Narodów będzie wyjątkowym punktem w regionie. Powstanie tam przestrzeń z odnowionymi alejkami o nawierzchni mineralnej na podbudowie z kruszywa łamanego, ławkami, ekspozycją historyczną - aranżacją miejsca walki, drewnianym krzyżem oraz tablicami edukacyjnymi w różnych językach z informacjami o historii obiektu. Cały teren będzie oświetlony i objęty monitoringiem.
 
Trochę historii…
Na terenie byłego lotniska wojskowego w Wiechlicach (dawniej baza lotnicza Szprotawa) podczas I wojny światowej zlokalizowany był ogromny międzynarodowy obóz jeniecki Kriegsgefangenenlager Sprottau, nazywany nawet miasteczkiem baraków. Rozciągał się od wschodniej granicy Szprotawy aż do wysokości centralnej części wsi Wiechlice. Przetrzymywano w nim m.in. Anglików, Francuzów, Włochów, Rosjan, Belgów, Serbów, Polaków. Obóz posiadał własne gospodarstwa pomocnicze, kuchnie, świetlice, lazarety, apteki, a nawet własną walutę i widokówki! Choroby i niedożywienie zbierały w obozie śmiertelne żniwo. Blisko 4 tysiące żołnierzy pozostało tu na zawsze, na cmentarzach w Szprotawie i Wiechlicach.
 
Ponadto, w obozie tym przetrzymywano również powstańców wielkopolskich, którym kilka lat temu także wystawiono pomnik. Opiekują się nim Szkoła Podstawowa w Wiechlicach, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Ujawniono również, że na cmentarzu znajdują się pochówki  z okresu II wojny światowej. Potwierdzono kilkaset nazwisk żołnierzy radzieckich narodowości rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej i polskiej.  
 
16 maja 2023 r. burmistrz Mirosław Gąsik podpisał z Wicemarszałkiem Województwa Lubuskiego Stanisławem Tomczyszynem umowę o dofinansowanie projektu pn. „Utworzenie Parku Narodów 1914-1918 w Wiechlicach jako miejsca turystyki martyrologicznej”. Koszt całkowity zadania wynosi 325.374,73 zł, kwota dofinasowania to 100 tys. zł ze środków Województwa Lubuskiego w ramach programu inwestycyjnego pn. „Lubuska Baza Turystyczna”. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do końca 2023 roku.
 
Celem projektu jest rozwój turystyki martyrologicznej na bazie międzynarodowego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej oraz Powstania Wielkopolskiego o zasięgu regionalnym i wojewódzkim. Obiekt stworzy społeczności lokalnej oraz turystom możliwość edukacji w zakresie turystyki martyrologicznej, poszerzy horyzonty wiedzy w zakresie historii I wojny światowej oraz uwrażliwi na okrucieństwa wojny.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON