Aktualności

Wiewióra już ze skrytkami

Pod koniec maja br. pasjonaci gry terenowej geocaching zainaugurowali nową trasę ze skrytkami na „Pętli Wiewióra”. Pieszo-rowerowy szlak został utworzony przez Gminę Szprotawa w 2022 roku, a zainstalowanie skrytek do wspomnianej gry podniosło jej atrakcyjność. Uczestnicy przy okazji uprzątnęli śmieci z poboczy.
Geocaching to gra użytkowników odbiorników GPS, która polega na poszukiwaniu skrytek (ang. geocache), ukrytych przez innych uczestników gry. Skrytki lokalizowane są przeważnie w interesujących miejscach i zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się znalazcy, a także ewentualne drobne upominki na wymianę. Tym razem naszą akcję swoją obecnością wsparli pasjonaci geocachingu z Lubina, Przemkowa, Jeleniej Góry, Sulechowa, Wałbrzycha i Zielonej Góry – relacjonuje Grzegorz Sasin, jeden z organizatorów inauguracji.
 
Skrytki do geocachingu mają służyć rozwijaniu umiejętności orientacji w terenie i posługiwania się odbiornikami GPS, jak też promować zdrowy tryb życia i atrakcje turystyczne regionu. To również ciekawa forma spędzania wolnego czasu i integracji. W zawodach mogli wziąć udział w roli obserwatorów wszyscy pragnący poznać zasady gry.
 
Na Pętli Wiewióra możemy napotkać m.in. rzadkiego motyla Przeplatkę maturnę, objętego w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. To ona stanowiła podstawę do wyznaczenia specjalnego obszaru ochrony siedlisk sieci Natura 2000. Zaś w samym potoku przy odrobinie szczęścia zobaczymy traszkę zwyczajną i grzebieniastą, piskorza, strzeblę potokową. W okolicy rosną historyczne pomniki przyrody „Dąb Śniadaniowy” oraz „Dąb Kotwicza”, z którymi wiążą się tajemnicze legendy. Lasami potoku żywo interesował się śląski botanik Theodor Schube.
 
Na szlaku leży Pałac Borowina, jedna z trzech lubuskich lokalizacji słynnej Listy Grundmanna, gdzie Niemcy pod koniec II wojny światowej zdeponowali wartościowe dobra kultury.
 
- Serdecznie dziękuję Panom Grzegorzowi Sasinowi i Krzysztofowi Rajkiewiczowi za przygotowanie skrytek i organizację inauguracji oraz uczestnikom za udział i uprzątniecie śmieci – mówi burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON