Aktualności

ODKRYCIE JAK NA ZAMÓWIENIE Zabytkowy drogowskaz do Witkowa!

W przypadku odkryć zabytkowych kamiennych drogowskazów zawsze piszemy, że to na 100 procent nie ostatnie. Jeszcze nie minęły dwa tygodnie od ostatniego odkrycia drogowskazu w Borowinie, a dziś informujemy o następnym. Artefakt stoi przy drodze powiatowej pomiędzy Kartowicami a Witkowem. Co prawda był znany, ale jedynie z napisu na awersie (nach Hartau, czyli do Borowiny), bo głaz leżał przewrócony.
Podczas niedawnych prac drogowych kamień ustawiono we właściwej pozycji. I wtedy okazało się, że na zabrudzonym rewersie także znajduje się wyryta inskrypcja. Wskazuje drogę „nach Wittgendorf”, czyli do Witkowa.
 
Lokalizacja kamienia:
 
Kiedyś w tym miejscu znajdowało się rozwidlenie drogi wiodącej z kierunku Szprotawy. Trakt do Witkowa to obecna droga powiatowa o nawierzchni asfaltowej, natomiast trakt do Borowiny to droga szutrowa prowadząca przez lasy Nadleśnictwa Szprotawa.
 
Na terenie gminy Szprotawa zidentyfikowano dotąd ponad 30 kamiennych drogowskazów, czym wyróżnia się ona w skali regionu. Większość z nich powstała w XIX wieku. Wszystkie stanowią zabytki sztuki drogownictwa. W Punkcie Informacji Turystycznej w Szprotawie można zaopatrzyć się w nieodpłatną dedykowaną mapę poświęconą wyłącznie tego typu zabytkom, wydaną przez Fundację Natura Polska.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON