12 czerwca br., dokładnie 25 lat od podpisania umowy partnerskiej z niemieckim miastem Spremberg, burmistrz Mirosław Gąsik gościł w szprotawskim ratuszu Burmistrz Sprembergu Christine Herntier. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy.
Podczas oficjalnej rozmowy z udziałem mediów burmistrz podkreślał wartość i mnogość wzajemnych kontaktów, które faktycznie sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W tym okresie wielu mieszkańców naszych miast miało przyjemność współpracować ze sobą, na wielu płaszczyznach tematycznych.
- Na pewno, wymienić tu muszę, z powodzeniem od lat realizowaną wymianę międzyszkolną. Nasze dzieci i młodzież spotykając się regularnie w Szprotawie i Sprembergu mają okazję na lepsze poznanie sąsiada, nauki jego języka, kultury oraz zwyczajów. Ostatnio realizowany przez nas projekt dotyczył jakże ważnej w dzisiejszych czasach edukacji ekologicznej. Dowodem na niezwykle efektywną współpracę szkolną jest nagroda INTERREG Brandenburgia – Polska, którą wspólnie otrzymaliśmy z organizacją pożytku publicznego Albert Schweitzer Familienwerk za projekt „Transgraniczne Niemiecko - Polskie Centra Kształcenia i Wymiany w Sprembergu i w Szprotawie”.
Kolejny obszar współpracy to szeroko rozumiane zintegrowane działania socjalne w zakresie opieki zdrowotnej. Obejmują one wymianę doświadczeń i integrację osób z niepełnosprawnościami poprzez współpracę niemieckiego Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych ze Szprotawskim Zakładem Aktywności Zawodowej.
Współpraca obejmuje również grupy samopomocowe „Amazonki Szprotawskie” i niemieckie „Kobiety po raku” w zakresie profilaktyki antynowotworowej.
Nasze transgraniczne więzi obejmują również współpracę w zakresie wzmacniania stref gospodarczych, gdzie naszym partnerem jest ASG Spremberg - podmiot obsługujący Park Przemysłowy Schwarze Pumpe.
Kolejnymi grupami, które od lat aktywnie i wzorowo współpracują to nasi seniorzy, sportowcy, druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, instytucje kultury czy po prostu mieszkańcy Szprotawy i Sprembergu, którzy rokrocznie spotykają się na biesiadach w ramach Łużyckiego Lata Kulturalnego. Kolejne spotkanie odbędzie się już 13 lipca w Sprembergu.
To co chciałbym jeszcze bardzo mocno podkreślić to równość kobiet i mężczyzn podczas tworzenia sieci naszego transgranicznego partnerstwa. Pragnę zaznaczyć i podziękować żeńskiej i męskiej części społeczności Szprotawy i Sprembergu za ich równy wkład w rozwój naszej współpracy.
Wyrażam przekonanie, że nasza przyjaźń, umiejętność współpracy oraz przynależność naszych miast do Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr pozwolą na realizację projektów w taki sposób, aby zintensyfikować rozwój społeczny i gospodarczy obu miast.
Wspólnie z Panią Burmistrz Christine Herntier zapraszamy wszystkich na obchody Jubileuszu 25 lat współpracy, przyjaźni i partnerstwa, które odbędą się 29 czerwca w Szprotawie. Rozpoczniemy nim kolejne 25 lat naszej transgranicznej przyjaźni! Czego życzę nam wszystkim i w co głęboko wierzę, ponieważ idea wspólnej Europy jest mi szczególnie bliska.
Uroczystości jubileuszowe dofinansowane zostaną z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG Brandenburgia-Polska 2021-2027 - cel szczegółowy 6.3. „Budowanie wzajemnego zaufania, w szczególności poprzez wspieranie działań ułatwiających kontakty międzyludzkie”.
Celem projektu jest wzmocnienie współpracy partnerskiej z synergicznym budowaniem wzajemnego zaufania oraz ułatwianiem kontaktów międzyludzkich poprzez:
- lepsze poznanie sąsiada, nauki jego języka, kultury i zwyczajów;
- zmniejszanie uprzedzeń, przezwyciężanie barier mentalnościowych, społecznych i kulturalnych,
- utrwalenie dotychczas wypracowanych dobrych praktyk, doświadczeń i więzi pomiędzy grupami społecznymi oraz stworzenie nowych możliwości współpracy dla różnych grup wiekowych, w różnych dziedzinach życia oraz obszarach tematycznych.