Aktualności

Zapraszamy na ożywczy spacer szlakiem historycznych wodnych atrakcji

Fontanny kojarzone są z latem w mieście, bo w ich pobliżu znajdziemy wytchnienie podczas upałów. Zdobiące nasze miasto szprotawskie wodotryski dumnie prezentują się przy Ratuszu, w Parku Goepperta, czy przy Magdalenkach. W celu ochłody skorzystać można także z orzeźwiającej mgiełki w ramkach wodnych zlokalizowanych przy ratuszu oraz na Wyspie Skarbów.
Pierwszym punktem naszej wędrówki szlakiem fontann jest niekwestionowany symbol Szprotawy czyli fontanna zwana „Rybką”. Pierwsze zapiski o niej pochodzą z roku 1654. Dawni szprotawianie nazywali ją Pompą Delfina albo Studnią Wieloryba. Pierwotnie, w tym miejscu znajdował się duży zbiornik na wodę, którą transportowano drewnianymi rurociągami ze źródeł artezyjskich, znajdujących się w dzisiejszej dzielnicy Sowiny. Dopiero stąd mniejszymi rurociągami rozprowadzano ją do okolicznych domostw.
 
Z odprężającego szumu wody skorzystać możemy także przy „Delfinach” – fontannie, która odrestaurowana została w zeszłym roku, jako jeden z elementów rewitalizacji Parku Goepperta. Nocą uroku fontannie dodają migoczące światła. W zapleczu fontanny znajduje się osobliwa aranżacja - skalna kaskada wodna, przypominająca górski strumień, powstała w minionym wieku w okresie zakładania parku. Po latach nieużywania, kaskadą ponownie z cichym szumem spływa woda, kojąc zmysły przechodniów.
 
W odnowionym parku, pośród botanicznych perełek i promenad spacerowych, znajdziemy obiekt, którego walory zdrowotne również wesprą nasz organizm. Mowa tu o tężni solankowej, która wytwarza aerozol bogaty w mikroelementy, zalecany m.in. w profilaktyce schorzeń układu oddechowego, układu krążenia czy układu nerwowego.
 
Spacer nasz kończymy przy budynku Centrum Aktywności Społecznej dawnych Magdalenkach, gdzie od kilku lat działa nowa fontanna, z której dzięki kolorowym światłom tryska woda w kolorach tęczy. Z jej uroków chętnie korzystają członkinie i członkowie działającego w CAS Klubu Seniora.
 
Pamiętajmy, że wszystkie miejskie fontanny mają zamknięty obieg wody. Co oznacza, że nie nadaje się ona do kąpieli ani spożycia. Woda w nich wzbogacana jest chlorem oraz środkami glono- i grzybobójczymi.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Zapraszamy na ożywczy spacer szlakiem historycznych wodnych atrakcji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON