3 grudnia br., w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze burmistrz Mirosław Gąsik podpisał umowę, w myśl której dotychczasowy Ośrodek Pomocy Społecznej przekształci się w Centrum Usług Społecznych. Co to oznacza?
- Szybko zmieniająca się rzeczywistość, w której żyjemy, połączona z optymalizacją dostępu do wszelkiego rodzaju usług, sprawia, że dotychczasowa formuła działania ośrodków pomocy społecznej nie spełnia już swojej roli w wystarczającym stopniu – wyjaśnia burmistrz Mirosław Gąsik. – Postanowiliśmy, więc korzystając z unijnych funduszy, stworzyć nową ofertę, która będzie skierowana do wszystkich Szprotawian.
W miejscu dzisiejszego OPSu już wkrótce powstanie Centrum Usług Społecznych, które da znacznie większe możliwości wsparcia mieszkańców. A co najważniejsze, kryterium dochodowe nie będzie czynnikiem, który mógłby ograniczyć dostęp do nowego, szerszego wachlarza usług.
Jaką pomoc będziemy oferować? Na przykład usługi taxi dla osób wymagających dowiezienia do placówek medycznych, czy pomoc „złotej rączki” w drobnych naprawach. Także usługi opiekuńcze w zakresie rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii. W CUSie uzyskamy również bezpłatną opiekę psychologiczną dla dzieci i seniorów, powstanie rodzinny klub dziecięcy.
Dodam, że Szprotawa jako nieliczna z lubuskich gmin przystąpiła już teraz do tego innowacyjnego projektu, za co serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym i chcącym zmieniać naszą gminę na lepsze.
Zastępczyni burmistrza Dorota Grzeszczak wyjaśnia kwestie organizacyjne nowej połączonej instytucji: - Usługi, które dzisiaj realizuje OPS, w dalszym ciągu i na dotychczasowych zasadach będą świadczone w ośrodku przy ulicy Żagańskiej 6. Natomiast, rozszerzona oferta obsługiwana będzie w remontowanym właśnie budynku przy ulicy Krasińskiego 7, w biurach zlokalizowanych na pierwszym piętrze. Dla przypomnienia dodam, że parter tego obiektu zajmować będzie Chatka Dinusia czyli szprotawski żłobek.
CUS otworzy swoje podwoje już w kwietniu przyszłego roku. Świadczenie usług ruszy od lipca 2025 r. Zapewniam, że będziemy reagować na zmieniające się potrzeby społeczne i na bieżąco dostosowywać ofertę CUSu do indywidualnych potrzeb mieszkańców naszej gminy.
Odchodząc od klasycznego modelu pomocy, wierzymy, że osoby, którym do tej pory brakowało wsparcia, zyskają lepszą jakość życia.