Aktualności

Kaczmarski & Gintrowski

We wtorek, 13 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie odbył się V Powiatowy  Konkurs Muzyczny Kaczmarski&Gintrowski. 
Konkurs objęty został honorowym patronatem przez Wojewodę Lubuskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Lubuskiego, Starostę Powiatu Żagańskiego, Burmistrza Szprotawy, 11 Batalion Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego, NSZZ „Solidarność”, Gazetę Regionalną oraz Gazetę Lokalną.
 
Wśród gimnazjalistów najpiękniej śpiewała Kamila Kuszlewska (Zespół Szkół w Szprotawie), drugie miejsce przypadło Emilii Stodulskiej (Społeczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi), a trzecie uczennicy Zespołu Szkól w Wiechlicach Aleksandrze Małyniak.
 
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Weronika Bejman, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którą publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Drugie miejsce zajęły ex quo Kamila Wiśniewska i Katarzyna Grono, a trzecią nagrodę otrzymała Kornelia Bielińska. Przyznano również dwa wyróżnienia: Weronice Papaj i Karolinie Jankowiak.
 
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom, którzy ufundowali tegoroczne nagrody. 
 
Wszyscy, którzy przybyli na koncert galowy byli świadkami wzruszających wystąpień. Pani Maria Skowrońska, wdowa po najstarszym absolwencie LO, przekazała do biblioteki szkolnej część księgozbioru męża. O niezwykłej historii życia pana Edwarda Skowrońskiego i o swoim z Nim spotkaniu opowiedział Kryspin Kopacz, uczeń klasy I liceum. Było to tak poruszające wystąpienie, że łzy płynęły z bardzo wielu oczu, a pani Maria z trudem mu podziękowała.
 
Oto fragment tego wystąpienia:
Opowiem historię człowieka, który niedawno zakończył swoją ziemską pielgrzymkę. Człowieka, z którym spotkałem się jeden raz, a spotkanie to zapadło mi w pamięć. Starszy pan opowiadał i opowiadał, a ja patrząc mu w oczy przeżywałem jego życiową historię wraz z nim. Opowieść ta nauczyła mnie bardzo wiele i przekazała wiedzę na temat zawiłości ludzkiego losu. Osobą tą był Edward Skowroński – były uczeń naszego liceum. 
 
Wypowiedzi uczniów:
Korneliusz Dudzik
Uważam, że organizacja takiego konkursu jest dobrym pomysłem, gdyż młodzi ludzie poznają utwory, które miały duże znaczenie dla Polski. Piosenki Kaczmarskiego i Gintrowskiego mają także wartość historyczną i opisują pokolenie Solidarności. W mojej szkole będzie się o nich pamiętało. 
 
Jacek Szerszeń
Piosenki Kaczmarskiego i Gintrowskiego zmuszają do refleksji. Ja na przykład lubię wracać do utworu pt. „Nasza klasa”, który pokazuje upływ czasu i to, jak wielkie plany legły w gruzach „Odnalazłem całą klasę na wygnaniu, w kraju, w grobie…” 
 
Kamila Kloc
Moim zdaniem, ten konkurs ma przyszłość i z każdym rokiem zacznie przybywać coraz więcej zainteresowanych, którzy spróbują swoich sił w tym wymagającym repertuarze. Jest to przecież jedyny taki konkurs w naszym powiecie. 
 
Julia Wawrzyniak
Tegoroczny koncert był wzruszający i pełen emocji. Chciałabym, żeby konkurs Kaczmarski& Gintrowski stał się tradycją naszej szkoły. 
 
Sebastian Siekierski
Konkurs Kaczmarski&Gintrowski to duże przeżycie, również dla organizatorów, w pomoc którym w tym roku i ja się włączyłem. Chciałbym, aby to wydarzenie stało się bardziej popularne w innych szkołach. Na razie odzew jest dość słaby.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON