Do 15 maja absolwenci szkół wyższych mogą ubiegać się o pięciomiesięczny, płatny staż w Parlamencie Europejskim w ramach tzw. Stypendium Roberta Schumana.
Obecnie trwa nabór na staże, które odbędą się w terminie od 1 października 2017 r. do 28 lutego 2018 r. Parlament zaprasza także na staże w dziedzinie tłumaczeń pisemnych dla posiadaczy dyplomów szkół wyższych. Do ubiegania się o staże zachęca się wszystkich młodych ludzi, w tym osoby niepełnosprawne.
Parlament Europejski oferuje kilka możliwości odbycia stażu w Sekretariacie Generalnym w celu zapewnienia młodym ludziom możliwości odbycia szkolenia zawodowego i zdobycia wiedzy na temat tej instytucji. W ramach oferty Parlamentu można ubiegać się m. in. o staż dla absolwentów szkół wyższych (stypendium im. Roberta Schumana), którego celem jest umożliwienie stażystom uzupełnienia wiedzy nabytej podczas studiów oraz zapoznania się z działalnością Unii Europejskiej, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego. Staże te obejmują:
- opcję ogólną, otwartą dla wszystkich spełniających kryteria kandydatów;
- opcję dziennikarską: kandydaci muszą posiadać kompetencje zawodowe poświadczone publikacjami, przynależnością do stowarzyszenia dziennikarzy danego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub posiadaniem dziennikarskich kwalifikacji zawodowych uznawanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach kandydujących do przystąpienia do UE;
- opcję „Nagroda im. Sacharowa”: celem tego programu jest pogłębienie wiedzy o działaniach Parlamentu Europejskiego na rzecz praw człowieka, a także międzynarodowych standardów w tym zakresie; program adresowany jest do kandydatów zainteresowanych w szczególny sposób prawami człowieka.
Kandydaci na staż dla absolwentów szkół wyższych:
- muszą posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub kraju kandydującego do przystąpienia do Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2 przepisów wewnętrznych;
- muszą mieć ukończony 18. rok życia w chwili rozpoczęcia stażu;
- muszą posiadać biegłą znajomość jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej;nie odbywali wcześniej płatnego stażu i nie byli zatrudnieni odpłatnie przez okres dłuższy niż cztery kolejne tygodnie na stanowisku opłacanym z budżetu Unii Europejskiej.
Staże te są przyznawane na okres pięciu miesięcy, który nie może podlegać przedłużeniu. Większość stażystów odbywa swój staż w Brukseli, część z nich w Luksemburgu i tylko niewielka liczba w Strasburgu lub w biurach informacyjnych Parlamentu Europejskiego w państwach członkowskich.
Terminy staży oraz składania podań:
obecnie do 15 maja br., do godz. 24:00 trwa nabór na staże odbywające się od 1 października 2017 r. do 28 lutego 2018 r. Nabór na kolejną przyszłoroczną edycję staży realizowanych od 1 marca do 31 lipca 2018 r., rozpocznie się 15 sierpnia 2017 r. i zakończy 15 października br. o godz. 24.00.
Więcej informacji: http://www.europarl.europa.eu/atyourservice/pl/20150201PVL00047/Sta%C5%BCe