Aktualności

Zapraszamy na zawody sportowo-pożarnicze drużyn OSP i MDP

W sobotę, 11 czerwca 2016 r., od godz. 10.00 na Stadionie Miejskim w Szprotawie odbędą się  powiatowe zawody sportowo- pożarnicze. Burmistrz Szprotawy serdecznie zaprasza, by kibicować wszystkim naszym jednostkom z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
czytaj dalej

Lubuski Piknik Zdrowia

W niedzielę, 19 czerwca br., od godz. 12.00 odbędzie się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie VII Lubuski Piknik Zdrowia oraz Kampania Społeczna STOP UZALEŻNIENIOM.
czytaj dalej

Organizacja Dni Szprotawy

Dni Szprotawy to jedna z największych imprez kulturalnych w naszym mieście i świetna zabawa, tym niemniej jednak niektórzy mieszkańcy mogą odczuwać dyskomfort z powodu np. hałasu lub utrudnienia w ruchy kołowym.
czytaj dalej

Szprotawa przystąpiła do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji

Burmistrz Szprotawy działając na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 1  ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777 z późń. zm.)  informuje, że w dniu 25 maja 2016 r. Rada Miejska w Szprotawie podjęła uchwałę Nr XXVII/168/2016 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szprotawa na lata 2016-2023.
Zachęcam wszystkich mieszkańców, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy, bądź zamierzających prowadzić taką działalność na obszarze rewitalizacji do czynnego uczestnictwa w opracowaniu i konsultacjach społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szprotawa na lata 2016-2023.
Informacja o planowanych konsultacjach społecznych  zostanie umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Gminy Szprotawa  (zakładki: „Aktualności”, „Odnawiamy Szprotawę”).
 
Dokumenty dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji, które zostały przyjęte na majowej sesji Rady Miejskiej w Szprotawie:
 • uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Gminy Szprotawa wraz z „Diagnozą z wyznaczenia granic obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji dla Gminy Szprotawa” i mapą wskazującą granice tych obszarów <<do pobrania>>, 
 • uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szprotawa na lata 2016-2023 <<do pobrania>>,
 • uchwała w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Gminy Szprotawa na lata 2016-2023 <<do pobrania>>.
Treść obwieszczenia Burmistrza Szprotawy <<do pobrania>>.

Trening systemów alarmowych

7-10 czerwca br. na terenie  Polski odbędą się ćwiczenia "Renegade - Sarax 16/I" systemu powszechnego ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza.
czytaj dalej

KOROWÓD KULTUR i FOLKLORU

W sobotę, 18 czerwca br., o godz. 16.30 ulicami Szprotawy przejdzie barwny korowód z okazji jubileuszu 20-lecia współpracy Szprotawy i Gevelsbergu.
Uczestnicy korowodu zaprezentują tradycję i kulturę Polską oraz zaprzyjaźnionych ze Szprotawą państw: Niemiec, Francji i Włoch. Paradę urozmaicą występy artystyczne dzieci i młodzieży z czterech szprotawskich szkół. Zobaczymy między innymi trojaka śląskiego, oberka i taniec górali czadeckich. Do korowodu dołączy również młodzież z Gevelbergu. Szprotawianie będą mogli wysłuchać muzyki ludowej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania, a także obejrzeć pokaz motocykli ze szprotawskiego klubu Moto Szprotawa.
Organizatorami korowodu są Burmistrz Szprotawy oraz Zespół Szkół w Wiechlicach.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Szprotawy do włączenia się do tegorocznego korowodu Kultur i Folkloru. Wyruszamy o godz. 16.30 z ulicy Chodkiewicza, następnie przejdziemy ulicami Mickiewicza, Basztową, Kasprowicza, Rynek, Gen. Bema, Gen. Świerczewskiego, 3-go Maja, a zakończymy na Błoniach Szprotawskich, około godziny 18.00.
Serdecznie zapraszamy!

Po francusku na europejskim poziomie, czyli niespodziewany sukces młodych filmowców z ZS1 w Szprotawie

Na Międzynarodowym Festiwalu Francuskich Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm 2016 w Zielonej Górze grupa filmowa "DRZEWO" ze Szprotawskiego Domu Kultury, którą tworzą uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie, osiągnęła wszystko, co najważniejsze - zdobyła Nagrodę Publiczności oraz została uhonorowana Brązowym FrankoFilmem (III miejsce) za film "O(LOX)".
 
Jury zakwalifikowało do finału 33 europejskie filmy m.in. z Francji, Czech i Niemiec. Nasi gimnazjaliści byli jedną z najmłodszych grup filmowych wśród twórców ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Jury, pod przewodnictwem Elisabeth Dudy (aktorki, reżysera), w składzie: Miłosz Hermanowicz (montażysta, reżyser), Helene Zaleski, oceniając m.in. oryginalność, scenariusz, reżyserię, jakość dialogów w języku francuskim, doceniło postapokaliptyczną historię młodych twórców, której motywem przewodnim był "tlen".
XII edycja festiwalu odbyła się w dniach 20-22 maja br., a uroczysta gala filmowa, w której uczestniczyli nasi uczniowie wraz z opiekunami, miała miejsce w Teatrze Lubuskim w sobotę 21 maja.
Oprócz dwóch statuetek filmowcy przywieźli z Zielonej Góry nagrody pieniężne i rzeczowe. Opiekunem grupy jest p. Dominik Burchard, a nad poprawnością językową młodych aktorów czuwał p. Marek Gałązka – nauczyciele z ZS nr 1 w Szprotawie.

KOMUNIKAT

W związku z wyjazdem na Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha nie będzie mógł spotkać się
z mieszkańcami w poniedziałek, 6 czerwca 2016 r. W tym dniu od godz. 14.00 dyżur dla mieszkańców pełnić będzie zastępca burmistrza Paweł Chylak.

XII Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Burmistrza Szprotawy

31 maja br. w sali posiedzeń szprotawskiego ratusza odbyła się XII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza.
Organizatorami konkursu są Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie oraz nauczyciele języka polskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął, jak co roku,  Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha.
Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjum, a jego celem jest propagowanie kultury języka ojczystego. W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Szprotawie, z Gimnazjum nr 3 w Wiechlicach, z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz ze Społecznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie. W finale wzięło udział piętnastu uczestników, szkolnych mistrzów ortografii. Ceremonii otwarcia dokonał zastępca Burmistrza Paweł Chylak.
Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z nauczycieli języka polskiego. Oczekiwanie na oficjalne wyniki konkursowych zmagań uświetnił występ uczennic Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie, Magdaleny Kowalczyk, Karoliny Wawrzyniak, Weroniki Jutkiewicz oraz Wiktorii Niedzielskiej.
 
Laureatami XII Międzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza zostali:
 • I miejsce - Emil Sitko z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie,
 • II miejsce - Rafał Migas z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie,
 • III miejsce - Zuzanna Nowik z Gimnazjum nr 1 w Szprotawie.      
 
Jak co roku wysokie wyniki uzyskali pozostali uczniowie ZS1 – Jakub Bojko zajął IV miejsce, a Amelia Ludziak miejsce VI. 
Nagrody w imieniu Burmistrza wręczyła Sekretarz Gminy Karina Jarosz oraz Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Sylwester Chocholski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Były rewelacyjne w finale!

Uczennice szkoły podstawowej z Zespołu Szkół w Wiechlicach zdobyły brązowy medal w czwórboju lekkoatletycznym podczas Finału Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Słubicach.
czytaj dalej

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
 • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
 • Baner: baner Wsparcie OSP
 • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
 • Baner: RFIL
 • Baner: PFRON