Aktualności

KOMUNIKAT

W związku z wyjazdem na Konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha nie będzie mógł spotkać się
z mieszkańcami w poniedziałek, 6 czerwca 2016 r. W tym dniu od godz. 14.00 dyżur dla mieszkańców pełnić będzie zastępca burmistrza Paweł Chylak.

XII Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Burmistrza Szprotawy

31 maja br. w sali posiedzeń szprotawskiego ratusza odbyła się XII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza.
Organizatorami konkursu są Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie oraz nauczyciele języka polskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął, jak co roku,  Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha.
Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjum, a jego celem jest propagowanie kultury języka ojczystego. W tegorocznej edycji udział wzięli uczniowie z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Szprotawie, z Gimnazjum nr 3 w Wiechlicach, z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz ze Społecznego Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie. W finale wzięło udział piętnastu uczestników, szkolnych mistrzów ortografii. Ceremonii otwarcia dokonał zastępca Burmistrza Paweł Chylak.
Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z nauczycieli języka polskiego. Oczekiwanie na oficjalne wyniki konkursowych zmagań uświetnił występ uczennic Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie, Magdaleny Kowalczyk, Karoliny Wawrzyniak, Weroniki Jutkiewicz oraz Wiktorii Niedzielskiej.
 
Laureatami XII Międzygimnazjalnego Konkursu Ortograficznego o Złote Pióro Burmistrza zostali:
 • I miejsce - Emil Sitko z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie,
 • II miejsce - Rafał Migas z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szprotawie,
 • III miejsce - Zuzanna Nowik z Gimnazjum nr 1 w Szprotawie.      
 
Jak co roku wysokie wyniki uzyskali pozostali uczniowie ZS1 – Jakub Bojko zajął IV miejsce, a Amelia Ludziak miejsce VI. 
Nagrody w imieniu Burmistrza wręczyła Sekretarz Gminy Karina Jarosz oraz Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Sylwester Chocholski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Były rewelacyjne w finale!

Uczennice szkoły podstawowej z Zespołu Szkół w Wiechlicach zdobyły brązowy medal w czwórboju lekkoatletycznym podczas Finału Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Słubicach.
czytaj dalej

Nowy odcinek "Wiadomości z Ratusza"

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka "Wiadomości z Ratusza",  w całości poświęconemu relacji z XVI Lubuskiego Turnieju Piłki Nożnej w Szprotawie, zorganizowanego w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.  Zapraszamy!
 
"Wiadomości z Ratusza" <<do pobrania>>.

Noc Bibliotek w Szprotawie

3 czerwca br., o godz. 19.00 Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie zaprasza dzieci w wieku szkolnym na ciekawe wydarzenia nocne w związku z ogólnopolską akcją NOC BIBLIOTEK.
W programie między innymi spektakl teatralny "Kopciuszek", warsztaty lalkarskie prowadzone przez aktora Teatru Lubuskiego, zagadki literackie, samodzielne robienie pizzy, nocny seans bajkowy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o osobisty kontakt z paniami z Oddziału Dziecięcego.
 

Oferta pracy na stanowisko głównego księgowego w PSM I st. w Szprotawie

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szprotawie poszukuje pracownika na stanowisko głównego księgowego.
Szczegółowa oferta w załączeniu.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada

31 maja br. w Zespole Szkół w Szprotawie przy ul. Sobieskiego 58 odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada dla uczniów klas I – III szkół podstawowych.
Gospodarzami recytatorskiego spotkania były: p. Kamila Kloc, która jest pomysłodawczynią i główną organizatorką konkursu, p. Agnieszka Wlazło i p. Izabela Sobczyńska.
W konkursie zmierzyli się uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół w Długiem, Siecieborzycach, Chichach, Małomicach, Wiechlicach, z Zespołu Szkół nr 1 w Szprotawie i oczywiście uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szprotawie.
Wszyscy uczestnicy konkursu włożyli w swoje wystąpienia mnóstwo pracy, emocji i wdzięku i wszyscy są zwycięzcami, jednak komisja konkursowa w składzie:
 • Przewodnicząca – p. Zdzisława Orman - Wicedyrektor Zespołu Szkół w Szprotawie
 • Członek – p. Agnieszka Wlazło – logopeda i nauczyciel języka polskiego Zespołu Szkół w Szprotawie
 • Członek – p. Zuzanna Kleczko – nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Siecieborzycach
 • Członek – p. Karolina Reguła – nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Chichach
wyróżniła następujące osoby:
 
W klasach I zwyciężyli:
 • I miejsce – Emilia Frączak – SP Siecieborzyce,
 • II miejsce – Maria Szymczak – SP nr 1 Szprotawa,
 • III miejsce – Adam Małolepszy – SP nr 2 Szprotawa.
W klasach II zwyciężyły:
 • I miejsce – Amelia Fajkierz – SP Małomice oraz Maja Śliwińska – SP nr 2,
 • II miejsce – Iga Kaczmarczyk – SP nr 1 Szprotawa.
W klasach III zwyciężyli:
 • I miejsce – Patrycja Szpyrka – SP Chichy,
 • II miejsce – Nikola Nurkowska – SP Długie,
 • III miejsce – Michał Tuz – SP nr 2 Szprotawa.
 
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, iż w najbliższych godzinach nadal mogą występować przelotem opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym, a w kolejnych godzinach mogą pojawić się burze z gradem.

Dzień Dziecka

Wszystkim dzieciom, tym małym i tym dużym życzę mnóstwo radości, uśmiechu i tej energii, która towarzyszy pierwszym zabawom, niech trwa przez całe życie i pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość.
Życzę także wielu sukcesów na każdym etapie edukacji, realizacji wielkich pasji i dokonywania najlepszych z możliwych wyborów – Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha.
 
czytaj dalej

Kajakarskie potyczki podczas Dni Szprotawy

W dniu 18 czerwca br., od godz. 10.00 odbędą się w Szprotawie, przy ulicy Młynarskiej na kanale wodnym obok elektrowni, na rzece Bóbr „Rodzinne Zawody Kajakowe”.
 
Organizatorem imprezy jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie. Zawody odbędą się pod patronatem honorowym Burmistrza Szprotawy Józefa Rubachy. 
„Rodzinne Zawody Kajakowe” zostaną rozegrane jako impreza towarzysząca Dniom Szprotawy 2016. Celem wydarzenia jest promocja i rozwój turystyki kajakowej w Szprotawie, a także promowanie zdrowego stylu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji. 
Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom potrzebny sprzęt: kajaki, wiosła, kamizelki, który udostępni Stowarzyszenie Turystyki Wodnej SZRON-CZERNA. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwać będą Ratownicy WOPR Żagań. 
 
Główną atrakcją zawodów będą wyścigi o Puchar Burmistrza Szprotawy oraz o puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego w Szprotawie. 
 
Zawody o puchar Burmistrza Szprotawy rozegrane zostaną w trzech kategoriach:
 • I kat. - dziecko do lat 13 z rodzicem lub opiekunem,
 • II kat. - dziecko od 14 do 18 lat z rodzicem lub opiekunem,
 • III kat. – OPEN – członkowie rodzin w dowolnym zestawieniu, w tym jedna osoba pełnoletnia. 
Zawody o puchar Dyrektora Szkoły rozegrane zostaną w jednej kategorii: uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bolesława Chrobrego z rodzicem lub opiekunem. 
 
Zapisy do udziału w zawodach rozpoczynają się od godz. 9.00. Ilość miejsc ograniczona do 20 zespołów w każdej kategorii. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w zawodach, a także szkoły czy firmy zainteresowane ufundowaniem swoim zespołom pucharów prosimy o kontakt z Panem Stanisławem Jeżewskim, tel. 506 686 091.
 
Startujący zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania regulaminu zawodów <<do pobrania>>. 
 
Po zakończeniu zawodów, organizatorzy oferują dodatkową atrakcję – wszyscy chętni będą mogli nieodpłatnie wypożyczyć kajaki i popływać po kanale do godziny 17.00.
Ponadto, w niedzielę 19 czerwca, będzie można nieodpłatnie wypożyczyć kajaki i pływać po rzece Szprotawie. Kajaki wypożyczać będzie firma „PHU RAWA wypożyczalnia sprzętu turystyczno- rekreacyjnego” z Żagania. Część kajaków posiada dodatkowe, trzecie miejsce dla dziecka. Mobilna wypożyczalnia znajdować się będzie w parku naprzeciw Szprotawskiego Domu Kultury, przy rzece Szprotawa, w rejonie placu zabaw, w godzinach 11.00 – 17.00. Klienci wypożyczalni obowiązani są do przestrzegania regulaminu wypożyczalni <<do pobrania>>. 
Ponadto do pobrania:
 
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w sportowym wydarzeniu.

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
 • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
 • Baner: baner Wsparcie OSP
 • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
 • Baner: RFIL
 • Baner: PFRON