Szprotawka

Szprotawka – obrazek najmniejszej wsi w gminie Szprotawa

POŁOŻENIE

Miejscowość położona jest w południowo- wschodniej części gminy Szprotawa, przy drodze krajowej nr 12, na granicy z województwem dolnośląskim.
 

ORGAN SOŁECTWA

Sołtysem tej miejscowości jest Ryszard Czuchraj.
Działalność sołtysa wspiera Rada Sołecka, składająca się z 5 osób.
Statut Sołectwa Szprotawka.

DEMOGRAFIA

Tą małą miejscowość obecnie zamieszkuje 53 osoby.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Lasy otaczające miejscowość wchodzą w skład Borów Dolnośląskich. Dwie perełki tych borów położone są w niedalekiej odległości od miejscowości, to rezerwat Buczyna Szprotawska oraz najstarszy w Polsce dąb szypułkowy Chrobry.
Lasy są największym atrybutem miejscowości. To dla mieszkańców oaza ciszy i spokoju, o czym mogą się przekonać wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz każdy, kto szuka ucieczki od zgiełku codziennego życia.
Drogi i ścieżki leśne są wymarzonym miejscem dla ludzi, którzy lubią biegać, jeździć rowerem i uprawiać nordic walking.
Nierzadko na swojej drodze możemy spotkać dziką zwierzynę, która zamieszkuje okolicę. To zawsze duża atrakcja i miłe przeżycie.
Mieszkańcy naszego regionu na pewno w sezonie jesiennym mogą liczyć na udane grzybobranie. Okoliczne lasy odwiedzają również grzybiarze z Polkowic, Głogowa, Legnicy i pobliskiego Dolnego Śląska.
Lasy darzą też jagodami, które stały się symbolem corocznego święta Dzień Jagody. Tego dnia można smakować potraw przygotowanych z jagód przez miejscowe gospodynie. Spotkania te odbywają się pod wiatą, wybudowaną własnoręcznie przez mieszkańców wioski, ale z ogromną pomocą Ośrodka Pomocy Społecznej w Szprotawie i Urzędu Miejskiego. To miejsce jest przeznaczone do odpoczynku dla turystów, zabawy dla dzieci i spotkań towarzyskich.
 
Rezerwat Buczyna Szprotawska
Buczyna Szprotawska o powierzchni 152,3 ha to jeden z najcenniejszych rezerwatów przyrody województwa lubuskiego. Położony w Borach Dolnośląskich, między Szprotawą a Przemkowem obejmuje część kompleksu starego, około 160-letniego lasu bukowego, tworzącego wyspę siedlisk lasowych wśród młodszych, sosnowych drzewostanów porastających uboższe siedliska. Rezerwat obejmuje również mniejsze płaty lasów lipowych i jaworowych ukształtowanych na siedlisku buczyny i stanowiących jej postaci regeneracyjne, a podobnych do żyznych grądów.
 
W granicach rezerwatu znajdują się także niewielkie fragmenty dąbrowy trzęślicowej, łęgu jesionowo-olszowego, grądu oraz leśnych zbiorowisk zastępczych. Rezerwat ma faunę i florę typową dla dobrze zachowanych lasów naturalnych o charakterze puszczańskim, będąc dla wielu gatunków jedyną ostoją w regionie. Występuje tu jedna z czterech znanych na niżu zachodniej Polski populacja bardzo rzadkiego ssaka – popielicy. W rezerwacie gnieżdżą się rzadkie gatunki ptaków: bielik i sóweczka; liczne są populacje typowych dla starodrzewi bukowych: siniaka i muchołówki małej! We florze rezerwatu zaznacza się obecność rzadkich w regionie gatunków żyznych lasów liściastych.
 
Rosną tu, oprócz wymienionego już żywca kremowego, żywiec bulwkowaty, perłówka jednokwiatowa, czerniec gronkowy, żankiel zwyczajny, wawrzynek wilcze łyko i inne. W rezerwacie, wchodzącym w skład lasów miasta Szprotawy, istniała (zachowana do dziś) drewniana wiata - domek letni i miejsca pamiątkowe - pomniki upamiętniające nadleśniczych lasów szprotawskich.Z rezerwatu żółtym bądź niebieskim szlakiem można odwiedzić najstarszy w Polsce dąb szypułkowy „Chrobry”.
Dąb „Chrobry” już przed II wojną światową był chroniony. 24 marca 1967roku w rejestrze pomników przyrody województwa lubuskiego został zapisany pod pozycją nr 8. Rośnie na terenie gminy Szprotawa przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa, przy miejscowości Piotrowice. Obwód 984.5 cm , wysokość 26.5 m. Niedawno obchodził 750 -te urodziny czyli wykiełkował około 1250 roku. Jest to najstarszy w Polsce dąb szypułkowy. Drzewo o osobliwej sylwetce prezentuje się okazale dzięki płaskim nabiegom korzeniowym, walcowatemu kształtowi pnia przypominającym stopę słonia oraz stosunkowo wysoko osadzonej koronie. Chrobrym opiekują się leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa na terenie którego rośnie. Związana z tym drzewem jest legenda jakoby cesarz Otton III tutaj właśnie spotkał się z Bolesławem Chrobrym w roku 1000. Dokładne zbadanie wieku obaliło tę tezę, ale nazwa drzewa pozostała. Drugą legendą, a jak niektórzy twierdzą historią prawdziwą jest to, że w latach siedemdziesiątych, w czasie tworzenia 49 województw wywiązał się spór między władzami Zielonej Góry i Legnicy o granicę województwa . Każdy z notabli chciał, żeby „Chrobry” był na jego terenie. Dąb został w zielonogórskiem, ale Legniczanie nie mogli się z tym pogodzić. Chrobry mimo sędziwego wieku wciąż owocuje wydając zdrowe żołędzie. Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa zbierali co roku żołędzie. Wyhodowane sadzonki były uroczyście sadzone podczas ważnych świąt i uroczystości. Każda z sadzonek miała swój certyfikat pochodzenia. W 2003 roku leśnikom udało się ponownie zebrać żołędzie. Część z nich została potraktowana wyjątkowo… Pojechały do Watykanu jako upominek z polskich lasów dla Ojca Świętego. Tam zostały pobłogosławione przez Jana Pawła II w dniu 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników polskich. Ojciec Święty błogosławi żołędzie przywiezione z Polski przez leśników. W szkółce kontenerowej w Rudach Raciborskich (RDLP Katowice) wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały podarowane samorządom, szkołą oraz różnym instytucją. Na terenie Szprotawy obecnie posadzone są dwa młode dęby o nazwach „Kościuszko” oraz „Dąb Papieski”.
 

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON