- 28-12-2016
- drukuj
Informacje o projekcie
Nazwa projektu:
„Przebudowa z rozbudową dawnego budynku klasztoru Magdalenek, przy ul. Plac Kościelny 2 w Szprotawie na Centrum Aktywności Społecznej”.
Cel główny projektu:
Ograniczenie skali występowania negatywnych zjawisk kryzysowych na obszarze zdegradowanym „Śródmieście” w Szprotawie oraz wzmocnienie jego wewnętrznego potencjału poprzez nadanie obszarowi objętemu projektem nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, społecznych i kulturalnych.
Cele szczegółowe:
- Poprawa jakości życia mieszkańców obszaru „Śródmieście” poprzez przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznych oraz poprawę dostępności i jakości usług publicznych w wyniku stworzenia Centrum Aktywności Społecznej.
- Zmniejszenie poziomu zagrożenia wykluczeniem społecznym mieszkańców obszaru „Śródmieście”, poprzez stworzenie możliwości wdrożenia narzędzi ekonomii społecznej i wsparcia aktywności gospodarczej i wzrostu zatrudnienia.
- Rozwój infrastruktury technicznej w obszarze „Śródmieścia”, służącej wsparciu potrzeb mieszkańców poprzez modernizację nieużytkowanego zabytkowego obiektu Klasztoru Magdalenek i zaniedbanego terenu do niego przylegającego.
Krótki opis projektu:
Inwestycja będzie polegała na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku klasztoru Magdalenek wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu oraz zmianą sposobu jego użytkowania. W ramach robót budowlanych nastąpi przebudowa pomieszczeń, dobudowa budynku parterowego wraz z windą zewnętrzną w południowo-wschodniej części budynku oraz dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych. Teren przyległy zostanie zagospodarowany poprzez wykonanie nowego dojścia do budynku, chodnika, schodów zewnętrznych, pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz ogrodu barokowego z fontanną pełniącego funkcję letniego ogródka i miejsca do odpoczynku. Na placu powstanie również parking dla samochodów osobowych. Przebudowie ulegnie oświetlenie zewnętrzne.
Realizacja zadania zaplanowana została z udziałem partnera – Powiatu Żagańskiego, którego rola będzie polegała na doradztwie w zakresie przygotowania opisu przedmiotu zamówienia niezbędnego do przeprowadzenia zamówienia publicznego inwestycji. Jednocześnie Partner będzie prowadził działania informacyjno-promocyjne w postaci umieszczania informacji na temat projektu i przebiegu jego realizacji na swojej stronie internetowej. Współpraca będzie dotyczyła również monitorowania prawidłowej realizacji projektu i osiągnięcia wskaźników produktu i rezultatu.
Zakres rzeczowy projektu obejmuje:
- Wykonanie dokumentacji technicznej wraz z kosztorysem inwestorskim
- Studium wykonalności
- Roboty budowlano-montażowe
- Nadzór inwestorski – inspektor nadzoru
- Nadzór archeologiczny
- Promocję projektu
Finansowanie projektu:
Całkowita wartość projektu wg. aneksu do umowy o dofinansowanie: 6.783.931,25 zł brutto
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych: 4.119.447,76 zł
Dofinansowanie: 3.501.530,54 zł
Wkład własny beneficjenta (Gminy Szprotawa): 3.282.400,71 zł
Wkład własny partnera (Powiatu Żagańskiego): 0,00 zł brutto
Harmonogram realizacji projektu:
Rozpoczęcie realizacji projektu: marzec 2016 r.
Rozpoczęcie rzeczowej realizacji projektu: marzec 2017 r.
Zakończenie rzeczowej realizacji projektu: kwiecień 2019 r.
Zakończenie finansowej realizacji projektu: maj 2019 r.
Planowane efekty:
Centrum Aktywności Społecznej będzie miejscem aktywizacji międzypokoleniowej w celu zmniejszenia ryzyka ubóstwa i wykluczenia społecznego przyczyniającym się do poprawy jakości życia mieszkańców obszaru rewitalizacji.
Przebudowane pomieszczenia będą wykorzystywane z przeznaczeniem:
- na prowadzenie baru/kawiarni przez spółdzielnię socjalną, której działalność będzie opierała się na społecznej reintegracji jej członków;
- dla uczestników klubu seniora oraz/lub senioralnych organizacji pozarządowych, które będą prowadziły działania w zakresie edukacji i rozwoju sprawności intelektualnej, działalności kulturalnej, działalności twórczej artystycznej, promowania zdrowia i zdrowego trybu życia oraz utrzymania sprawności fizycznej;
- na punkt informacji turystycznej i promocję lokalnej przedsiębiorczości,
- na izbę historii, która będzie zbiorem kilku tysięcy najstarszych i najciekawszych eksponatów, zdjęć i dokumentów związanych z historią Szprotawy oraz okolic.
Realizacja projektu umożliwi nadanie obiektowi zdegradowanemu nowych funkcji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystyczno-rekreacyjnych. Stworzy dogodne warunki lokalowe do prowadzenia zajęć o charakterze społeczno-edukacyjnych. Mieszkańcy będą mieli możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji i aktywizacji społecznej. Powstaną nowe miejsca pracy. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poprawi estetykę obszaru i infrastruktury technicznej. Ostatecznie w wyniku realizacji projektu obszar rewitalizacji zostanie ożywiony społecznie i gospodarczo.
Prognozowane wskaźniki realizacji projektu:
Wskaźniki produktu:
- liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.
- liczba wspartych obiektów infrastruktury zlokalizowanych na rewitalizowanych obszarach – 1 szt.
- otwarta przestrzeń utworzona lub rekultywowana na obszarach miejskich – 1474,45 m2
- powierzchnia obszarów objętych rewitalizacją – 0,20 ha.
Wskaźniki rezultatu:
- liczba nowo utworzonych miejsc pracy – 2 osoby
- liczba nowych funkcji na obszarze zrewitalizowanym – 6 szt.
Zaktualizowano dnia 2019-01-14