Aktualności

SZPROTAWA LIDERUJE W EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ

7 grudnia br., w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp., przy udziale Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty odbyła się konferencja pn. Dostępność w administracji publicznej oraz zarządzanie zasobami ludzkimi w dobie COVID-19. Uczestniczyli w niej eksperci, praktycy oraz osoby realizujące projekt DOSTĘPNEJ SZKOŁY.
 
Projekt Dostępna Szkoła to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest likwidacja barier z obszaru dostępności w każdego typu placówkach oświatowych. Dzięki jego realizacji uczniowie z niepełnosprawnościami, a także indywidualnymi wymaganiami rozwojowymi mogą w równym stopniu korzystać z oferty edukacyjnej.
 
Podczas konferencji naszą gminę reprezentowały Zastępczyni Burmistrza Dorota Grzeszczak oraz Dyrektor SP1 Jadwiga Zarzeczna- Rosół, które szczegółowo omówiły działania podejmowane w szprotawskich placówkach w ramach Dostępnej Szkoły.
 
Przypomnijmy, że do projektu, na podstawie niezależnego i nieodpłatnego audytu przeprowadzonego przez Politechnikę Gdańską, wytypowane zostały SP 1 w Szprotawie oraz szkoła w Długiem. Dotychczas, w placówkach tych przeprowadzone zostały już twarde inwestycje infrastrukturalne polegające na likwidacji barier architektonicznych w budynkach i terenach zewnętrznych należących do szkół. W Jedynce trwa jeszcze montaż windy, dzięki której szkoła będzie jedyną w powiecie placówką w 100% dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
Zastępczyni burmistrza Dorota Grzeszczak podkreśla, że bardzo ważną częścią projektu są realizowane miękkie działania edukacyjne i społeczne. Oprócz zakupu nowoczesnych pomocy dydaktycznych i wyposażenia, podnoszone są również kompetencje nauczycieli i specjalistów szkolnych. Natomiast uczniowie objęci są fachowym wsparciem w postaci m.in. zajęć dogoterapii i hipoterapii, zajęć  dydaktyczno – wyrównawczych czy o charakterze naukowym.
 
- W tym miejscu pragnę przekazać wszystkim mieszkańcom naszej gminy ogromne gratulacje, które na ręce moje oraz Dyrektor Jadwigi Zarzecznej – Rosół, złożyli uczestnicy konferencji, chwaląc niesamowite zaangażowanie samorządu szprotawskiego oraz społeczności szkolnej w tak duży i wieloaspektowy projekt – podsumowuje zastępczyni burmistrza Dorota Grzeszczak. – Dodam jeszcze, że Szprotawa jako jedyna z lubuskich gmin uczestniczy w tym przedsięwzięciu. Śmiało możemy powiedzieć, że nasze szkoły oferują wachlarz udogodnień, których nie powstydziłyby się nowoczesne placówki z największych miast Polski.
 
Gmina Szprotawa otrzymała grant w projekcie „Dostępna Szkoła - innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia” realizowanym przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan i Politechniką Gdańską.
Wysokość grantu to 1.320.000,00 zł. Są to środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Dodatkowo Gmina Szprotawa przeznaczyła na ten cel 385.738,40 zł ze środków własnych.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Adres Urzędu

Urząd Miejski w Szprotawie
ul. Rynek 45
67-300 Szprotawa
tel./fax: 68 376 38 11
e-mail
 

Godziny otwarcia

Urząd czynny w godzinach:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek-piątek: 07:00 - 15:00

Miasta partnerskie

Logo Gevelsberg Logo Spremberg Logo Uman
  • Baner: Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
  • Baner: baner Wsparcie OSP
  • Baner: Edukacja ekologiczna - projekt
  • Baner: RFIL
  • Baner: PFRON