Aktualności

  • 29-05-2018

Uczniowie SP1 na obradach VI LUBUSKIEGO SEJMIKU DZIECIĘCEGO

Mieć tylko 14 lat, a już podejmować decyzje dotyczące naszego województwa - chciałoby wielu, ale tylko nieliczni mogli spełnić takie marzenie. Udało się to 33 uczniom lubuskich szkół, w tym dwóm uczennicom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie.
Uczennice na jeden dzień zasiadły w fotelach dorosłych radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego i wzięły udział w obradach VI Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego, które zorganizowane zostały w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka.
Tegoroczne obrady przebiegały pod hasłem „Jestem Polakiem - mam obowiązki polskie” i nawiązywały do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem młodych radnych było wypracowanie obowiązków, jakie ma współczesny patriota oraz postaw, jakimi powinien się charakteryzować. Nastoletnich Radnych wspierali młodzi dziennikarze, którzy najpierw wzięli udział w warsztatach dziennikarskich, by potem relacjonować na żywo przebieg obrad. Gospodarzem spotkania była Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która serdecznie powitała uczniów i ich opiekunów oraz przedstawiła w bardzo ciekawy sposób atrakcje naszego województwa. Tym samym zachęciła do odwiedzin wielu ciekawych miejsc w woj. lubuskim. Celem sejmiku było nie tylko uczczenie Dnia Dziecka, czy rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również przekazanie uczniom praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu samorządu oraz zwiększenie umiejętności uczniów w zakresie współpracy, negocjacji, argumentowania i podejmowania decyzji. Dla młodych Lubuszan była to doskonała lekcja patriotyzmu i samorządności, a  uczniowie SP1 po raz kolejny wrócili z sejmiku pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
 
Oto wypracowane podczas obrad VI Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego kluczowe obowiązki i postawy, jakimi powinien charakteryzować się współczesny patriota:
  1. Duma z bycia Polakiem, obywatelem Polski.
  2. Znajomość symboli narodowych.
  3. Dbałość o to, co pozostawili przodkowie.
  4. Promowanie państwa na arenie międzynarodowej.
  5. Czynne zaangażowanie w życie społeczne, gospodarcze i polityczne oraz  branie  odpowiedzialności za funkcjonowanie kraju.
  6. Znajomość historii kraju i narodu polskiego.
  7. Pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury.
  8. Oddawanie czci bohaterom narodowym oraz pamięć o nich.
  9. Szacunek do symboli narodowych.
  10. Zaangażowanie w życie państwa.
Więcej na stronie: http://sp1szprotawa.pl/

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją