Aktualności

  • 02-05-2016

UWAGA!!!

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców w sprawie obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, Urząd Miasta Szprotawy informuje, że przyłączenie się do istniejącej sieci kanalizacyjnej jest obowiązkowe
zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 roku poz. 1399 ze zm.). Przytoczony przepis mówi, iż właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
 
Wyjątek stanowią nieruchomości, które są już wyposażone w przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniające wymagania określone w przepisach prawa.
W związku z powyższym jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje, to posiadanie zbiornika bezodpływowego, nawet spełniającego wszelkie wymagania, nie zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej.
W przypadku niezastosowania się do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na podstawie z art. 5 ust. 7 Burmistrz nakazuje decyzją administracyjną przyłączenie danej nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. W decyzji określony jest również czas, w jakim właściciel nieruchomości musi wykonać przyłącze. Wykonywanie decyzji nakazującej przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, o której mowa w art. 5 ust. 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1015 ze zm.). Ostatecznie gmina może również skierować wniosek o ukaranie do sądu przeciwko właścicielowi posesji nie wykonującemu obowiązków wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Z przepisów wyżej wymienionej ustawy wynika jasno, że po wybudowaniu przez gminę sieci kanalizacji sanitarnej na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek wykonania przyłącza kanalizacyjnego.
 
Po pierwsze – cena – tańsze koszty niż przy wywożeniu ścieków.
Po drugie – wygoda – nie trzeba pilnować przepełnienia szamb.
Po trzecie – ekologia – oczyszczamy ścieki, chronimy zasoby wodne.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją