Aktualności

  • 29-11-2018

Zadbajmy o nasze zdrowie. Bądź Eko - wymień stary piec na nowy

Sezon grzewczy trwa już na dobre. Obok niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących w ostatnich dniach (mała prędkość wiatru, niska temperatura) jest on główną przyczyną wzrostu stężenia zanieczyszczeń w powietrzu w regionie, w tym również w naszej gminie. Burmistrz apeluje więc do mieszkańców, by nie spalali odpadów w swoich piecach grzewczych, bo pogarsza to gwałtownie jakość powietrza i nie sprzyja zdrowiu.
Jednocześnie Gmina Szprotawa rozpoczęła działania w kierunku aplikowania o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, działania 3.2.5. Efektywność energetyczna – wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych. Odbiorcami ostatecznymi, którzy będą mogli skorzystać z dofinansowania będą mieszkańcy. W pierwszej połowie grudnia br. odbędzie się spotkanie informacyjne, na którym zostaną przedstawione założenia, regulamin i deklaracje przystąpienia do projektu.
 
Wpływ na nasze zdrowie
Skutków oddziaływania toksyn, powstających podczas spalania śmieci  nie można stwierdzić od razu. Zwykle dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Toksyny działają w sposób długotrwały, stopniowo uszkadzając organizm. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie różnych alergii.
Zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki powietrza powoduje trudności w oddychaniu, tlenki azotu podrażniają płuca, tlenek węgla powoduje zatrucia i ma negatywny centralny układ nerwowy. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Należą one do grupy związków rakotwórczych, a powstają jako produkty uboczne spalania różnych odpadów. Dioksyny to najbardziej szkodliwe substancje w środowisku. Dioksyny są 10 tysięcy razy bardziej trujące od cyjanku potasu! Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych. Spalanie śmieci w domowych piecach i kotłowniach jest źródłem zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla ludzi i środowiska naturalnego. Substancje, które wydzielają się w trakcie spalania śmieci w niskich temperaturach są groźne dla zdrowia i życia.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli.
Unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu zagrożeniem. Spalanie śmieci w naszych domowych piecach nie jest oszczędne, tylko kosztowne - bo nieekologiczne i trujemy się sami.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją