Aktualności

  • 18-09-2019

Przy ulicy Niepodległości powstaje „Skwer Czytelników”

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Burmistrza Szprotawy, we wrześniu br. przystąpiono do budowy „Skweru Czytelników” przy ul. Niepodległości w Szprotawie, w miejscu zburzonego w marcu 2018 r.   Pomnika Braterstwa Broni.
 
To szczególne miejsce z uwagi na sąsiadującą zieleń miejską, w tym z rzadkim egzemplarzem miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba). Naprzeciw znajduje się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, a nieopodal Biblioteka Miejska. Stąd pomysł na miejsce, gdzie będzie można na ławeczce poświęcić się lekturze prasy czy książki. Trwają także przymiarki, by działała tu jeszcze strefa bezpłatnego Wi-Fi, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się tzw. ebooki.
 
Przy nowym placu stanie także granitowa tablica z wygrawerowanym napisem „Skwer Czytelników”. Z uwagi na historyczny charakter miejsca, na specjalnej tablicy zostaną upamiętnione stojące tu wcześniej pomniki. W przyszłości Wydział Gospodarki i Rozwoju planuje jeszcze ustawienie półki, za pośrednictwem której mieszkańcy będą mogli wymieniać się książkami.
 
W celu minimalizacji kosztów, przy realizacji zadania zostaną wykorzystane zmagazynowane zabytkowe płyty granitowe, które służyły niegdyś jako płyty chodnikowe w centrum miasta. Inwestycję wspierają lokalne instytucje i przedsiębiorcy.
 
- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie – mówi burmistrz Mirosław Gąsik. Podejmowane działania przyczyniają się do poprawy wyglądu Szprotawy, a skwery, parki w końcu nabierają nowego, estetycznego wyglądu.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją